Kartka z kalendarza - 17 grudnia
Poniedziałek, 17 grudnia, to 351. dzień roku. Słońce w znaku Strzelca wzeszło o godz. 7.40, zajdzie o 15.24. Dzień będzie trwał 7 godzin i 44 minuty. Imieniny obchodzą Olimpia, Łazarz i Łukasz.
17.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Olimpia to imię greckie. Jego pierwotne znaczenie łączy się z nazwą miasta Olimpia na Peloponezie w starożytnej Grecji, gdzie odbywały się igrzyska sportowe na cześć Zeusa. Imię Olimpia znaczyło pierwotnie "mieszkanka Olimpii", a także "niebiańska". Kobieta o tym imieniu ma uzdolnienia artystyczne. Jest wrażliwa na rytm i kolor. Jej ambicje twórcze pozostawiają w cieniu rodzinę, dzieci i męża.
Łukasz pochodzi od łacińskiego "Lukanus", co znaczyło "pochodzący z Lukanii", krainy w południowych Włoszech. Osoba tak nazwana jest człowiekiem systematycznym, punktualnym, pilnym i pracowitym. Osiągnięcie sukcesów utrudniają mu braki w wiedzy. Łukasz nie jest żądny zaszczytów i wyróżnień. Kocha rodzinę i tradycję.
Urodzeni 17 grudnia mają bogatą umysłowość i wszechstronne zainteresowania. To osoby o silnym charakterze. Nie zrażają się przeszkodami życiowymi, lecz wytrwale zmierzają do wytyczonego celu. Nie lubią rygorów i buntują się, przynajmniej wewnętrznie, dla zasady.
Kalendarium
- 1830 - zmarł Simon Bolivar, bohater walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod hiszpańskiego panowania. Ideą, której poświęcił życie, było powstanie wielkiej federacji wolnych państw Ameryki Południowej. Na jego cześć dawne Górne Peru zostało nazwane Boliwią.
- 1897 - urodził się Władysław Broniewski, poeta. Tworzył wiersze patriotyczne, m.in. zbiór "Bagnet na broń", poematy liryczne: "Mazowsze" i "Wisła". Zmarł 10 lutego 1962 roku.
- 1903 - Amerykanie Orville i Wilbur Wrightowie w Karolinie Północnej dokonali pierwszego lotu na zbudowanym przez siebie dwupłatowcu
- 1921 - zmarła Gabriela Zapolska, pisarka epoki modernizmu, aktorka, autorka powieści "Kaśka Kariatyda" i "Moralność pani Dulskiej". Urodziła się 30 marca 1853 roku.
- 1946 - w Warszawie rozpoczął się proces czterech hitlerowskich zbrodniarzy wojennych. Sąd skazał na karę śmierci: Ludwika Fischera - byłego gubernatora dystryktu warszawskiego, Józefa Meisingera - komendanta Policji Bezpieczeństwa i Maksa Daumego - szefa wydziału w Komendzie Policji Porządkowej. Ludwig Leist - były starosta miejski otrzymał karę 8 lat więzienia.
- 1954 - zmarła Zofia Nałkowska. Jej głośna powieść to "Granica" oraz cykl "Medaliony". Urodziła się 10 listopada 1884 roku.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (jask)