Kartka z kalendarza - 16 lipca
16 lipca, poniedziałek, jest 197. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.34, zajdzie
o 20.49. Dzień będzie trwał 16 godzin i 15 minut. Imieniny obchodzą: Maria, Ruta, Benedykt, Eustachy.
16.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Maria to imię biblijne, pochodzące z języka hebrajskiego. Maria jest osobą spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. W swych przekonaniach jest konserwatystką. Nigdy nie cofa raz danego słowa. Szybko podejmuje decyzje, które w większości są trafne. Kocha dom i rodzinę, wielką wagę przywiązuje do wychowywania dzieci.
Ruta to biblijne imię pochodzenia hebrajskiego, tłumaczone jako "wierna towarzyszka, przyjaciółka". Kobieta o tym imieniu jest osobą spokojną, subtelną i wdzięcznego usposobienia. Realizuje się w życiu rodzinnym i cieple domowego ogniska.
Benedykt pochodzi od łacińskiego "benedictus" - "błogosławiony". Osoba o tym imieniu jest mało towarzyska, stroni od przyjaciół. W życiu rodzinnym jest trudna we współżyciu. Posiada bardzo zmienny charakter, co przysparza jej wielu nieporozumień i kłopotów. Jest jednak bardzo pracowita i odpowiedzialna.
Imię Eustachy pochodzi z greckiego i znaczy "kwitnący, płodny". Eustachy interesuje się przyrodą, kocha zwierzęta, dba o czystość środowiska naturalnego. Lubi podróże i wygody.
Osoby urodzone 16 lipca są ambitne i pracowite. Do życia podchodzą ostrożnie i lubią się asekurować. Nie mają zaufania do własnych koncepcji i łatwo ulegają wpływom innych. Są bardzo uczuciowe. Życie bez miłości jest dla nich niewiele warte.
Kalendarium
- 1797 - Między 16 a 19 lipca powstała "Pieśń legionów polskich we Włoszech", znana też jako "Mazurek Dąbrowskiego". W 1926 r. dekretem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zatwierdzona urzędowo jako hymn państwowy.
- 1872 - Urodził się Roald Amundsen, norweski badacz polarny, zdobywca Bieguna Południowego.
- 1896 - Urodził się Trygve Halvdan Lie, norweski polityk, pierwszy sekretarz generalny ONZ. (zm. 30 grudnia 1968 r.).
- 1915 - I Brygada Legionów stoczyła zwycięską bitwę pod Urzędowem w Lubelskiem.
- 1943 - Wojska niemieckie poniosły klęskę na łuku kurskim. Załamanie ofensywy przekreśliło szansę III Rzeszy na pokonanie Związku Radzieckiego.
- 1945 - Stany Zjednoczone przeprowadziły na poligonie Alamogordo pierwszą próbę eksplozji bomby atomowej.
- 1984 - Został ogłoszony wyrok w pierwszym procesie o zabójstwo Grzegorza Przemyka. Sąd uznał winę sanitariuszy i skazał ich na 2 lata więzienia.
- 1989 - Zmarł Herbert von Karajan, wybitny dyrygent niemiecki, Po sukcesach w Salzburgu, Mediolanie i Wiedniu został dożywotnio mianowany głównym dyrygentem Berlińskich Filharmoników. (ur. 5 kwietnia 1908 r.).
- 1989 - Polska podpisała Konwencję Haską o ochronie środowiska naturalnego.