Trwa ładowanie...
d1010z4
kartka
15-08-2001 10:09

Kartka z kalendarza - 15 sierpnia



15 sierpnia, środa, jest 227. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 5.19, zajdzie o 20.01. Dzień będzie trwał 14 godzin i 42 minut. Imieniny obchodzą: Maria i Napoleon.

d1010z4
d1010z4

Maria to imię pochodzące z hebrajskiego, ma wiele znaczeń: napawa radością, jest piękna, ukochana przez Jahwe czyli Boga, miłująca Boga, a także silna i płodna. Maria jest osobą spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. W swych przekonaniach jest konserwatystką.

Imię Napoleon ma łacińskie pochodzenie i oznacza "człowieka pochodzącego z Neapolu". W Europie było rozpowszechnione od czasów Napoleona I Bonapartego, cesarza Francuzów. Mężczyzna o tym imieniu jest człowiekiem nieustępliwym, twardym i konsekwentnym w postępowaniu. Człowiek wielkich namiętności, porywczy, dynamiczny. Jeśli nie znajdzie możliwości walki o władzę, staje się artystą, filozofem lub nauczycielem.

Osoby urodzone 15 sierpnia to wybitne umysłowości. Mają duże zdolności dyplomatyczne i wielką intuicję. Często bywają zarozumiałe. Postępują szlachetnie i są życzliwe.

Kalendarium

  1. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dzień Wojska Polskiego, obchodzony w rocznicę Bitwy Warszawskiej.
  1. 1038 - zmarł król Stefan I święty, twórca państwa węgierskiego.
  1. 1769 - urodził się Napoleon Bonaparte, cesarz Francuzów, wybitny wódz i polityk. Twórca nowoczesnej armii, wpływający na rządy wielu krajów europejskich, zmieniający władców, granice i ustroje. Jego panowanie utrwaliło zdobycze burżuazji francuskiej po przeobrażeniach rewolucji.
  1. 1771 - urodził się Walter Scott, szkocki poeta, powieściopisarz, autor powieści "Waverley", "Rob Roy", "Więzienie w Edynburgu" oraz "Ivanhoe".
  1. 1892 - urodził się Louis-Victor de Broglie, francuski fizyk, laureat Nagrody Nobla w 1929 roku za odkrycie falowej natury elektronów.
  1. 1898 - urodził się Jan Brzechwa, pisarz, poeta, tłumacz, autor bajek dla dzieci: "Akademia Pana Kleksa" i "Brzechwa dzieciom".
  1. 1910 - zmarł Zygmunt Gloger, etnograf, archeolog i historyk organizator i prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, autor czterotomowej "Encyklopedii staropolskiej".
  1. 1917 - W Paryżu powstał Komitet Narodowy Polski z Marianem Dmowskim na czele, uznany za oficjalne przedstawicielstwo naszego kraju. KNP przeniesiony do Paryża przejął opiekę polityczną nad armią polską we Francji i rozwinął działalność propagandową na rzecz niepodległości Polski i jej granic.
  1. 1923 - urodził się Szimon Peres, polityk izraelski. Sprawował funkcję premiera, wicepremiera i ministra spraw zagranicznych. W 1994 r. otrzymał pokojową nagrodę Nobla, wspólnie z Jaserem Arafatem i Icchakiem Rabinem za zasługi na rzecz utrwalania pokoju na Bliskim Wschodzie.
  1. 1938 - urodził się Frederick Forsyth, brytyjski pisarz, autor powieści "Dzień szakala", "Psy wojny", "Akta Odessy" - światowych bestsellerów z gatunku political fiction.
  1. 1945 - Harry Truman, Clement Attlee i Józef Stalin ogłosili koniec II wojny światowej.
  1. 1947 - Wielka Brytania przyznała Indiom status niezależnego państwa w ramach Wspólnoty Brytyjskiej.
  1. 1948 - Korea Południowa proklamowała niepodległość.
  1. 1966 - zmarł Jan Kiepura, śpiewak operowy i estradowy o międzynarodowej sławie, znany jako "król tenorów". Grał w filmach, koncertował w Europie, Chicago, Buenos Aires i mediolańskiej La Scali. Podpisał kontrakt z Paramount'em za 1 mln dolarów. Od 1939 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych. We wrześniu 1966 r. trumnę z jego zabalsamowanymi zwłokami sprowadzono do kraju.
d1010z4
d1010z4
Więcej tematów