PolskaKartka z kalendarza - 13 grudnia

Kartka z kalendarza - 13 grudnia

Jest czwartek, 347. dzień roku. Słońce w znaku Strzelca wzeszło o godzinie 7.37, zajdzie o 15.23. Dzień będzie trwał 7 godzin i 46 minut. Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Włodzisława.

Urodzeni 13 grudnia mają niezwykle stabilne poglądy; opinii innych nie traktują poważnie. Potrafią doskonale panować nad swoimi emocjami. Lubią przewodzić i przejawiają w tym kierunku duże predyspozycje. W dążeniu do celu bywają uparci i zawzięci. W stosunku do otoczenia wykazują za mało życzliwości i uczuć.

Imię Łucja łączy się ze słowem "lux, lucis", czyli "światło". W starożytności otrzymywały je dzieci urodzone o świcie. Osoba o tym imieniu lubi wszystko co piękne i pogodne. Z natury jest odważna, energiczna i wrażliwa. Nie znosi polityki, choć czasami wypowiada się na ten temat. Lubi wygodne życie, uwielbia rozkazywać innym i wymaga, by wszyscy byli jej posłuszni. Interesuje się sztuką, przede wszystkim rzeźbą i architekturą. Lubi mieć to, czego nie mają inni, dlatego otoczenie często uważa ją za snobkę.

Otylia to kobieta o mocnym charakterze, obdarzona silną wolą i pewnością siebie. Lubi dominować w otoczeniu, w czym bardzo pomagają jej zdolności przywódcze. Ma przy tym dużo wdzięku, jest błyskotliwa, inteligentna i taktowna.

Włodzisława to kobieta niezależna i pewna siebie, powściągliwa w wydawaniu sądów, sprawiedliwa, o stałym charakterze. Wierzy w przeznaczenie, interesuje się zjawiskami nadprzyrodzonymi. W zawodzie z reguły nie osiąga zbyt wielkich sukcesów.

Kalendarium

  1. 1048 - zmarł Biruni, uczony encyklopedysta z Chorezmu, piszący po arabsku.
  1. 1545 - początek Soboru Trydenckiego, zakończonego 4 grudnia 1563 roku. Jest on uznany za początek okresu kontrreformacji w Kościele katolickim.
  1. 1797 - urodził się niemiecki poeta Heinrich Heine. Zmarł w 1856r.
  1. 1816 - urodził się Werner von Siemens, niemiecki elektrotechnik, wynalazca, przemysłowiec. Zmarł 6 grudnia 1862 roku.
  1. 1843 - urodził się Ignacy Radliński, orientalista, filolog klasyczny, jeden z twórców polskiego religioznawstwa.
  1. 1871 - urodził się Franiciszek Pik, pseudonim "Mirandola", poeta, nowelista, tłumacz.
  1. 1881 - urodził się August Senoa, chorwacki pisarz, redaktor i wydawca, twórca chorwackiej powieści i felietonu.
  1. 1898 - urodził się Feliks Parnell, wybitny polski tancerz i choreograf, pedagog. Zmarł 4 kwietnia 1980 roku.
  1. 1914 - urodził się Alan Bullock, brytyjski pisarz, autor biografii "Hitler, studium tyranii".
  1. 1918 - w Warszawie odbyło się ślubowanie wojsk garnizonu warszawskiego i pierwsza po odzyskaniu niepodległości, defilada w stolicy.
  1. 1928 - w Nowym Jorku odbyło się pierwsze wykonanie poematu symfonicznego "Amerykanin w Paryżu" George'a Gershwina.
  1. 1943 - odbyła się akcja "Braun", wymierzona przeciwko kierownikowi warszawskiego Urzędu Kwaterunkowego - Emilowi Braunowi. Braun, który zginął w zamachu był jednym z organizatorów masowych łapanek i przesiedleń, współpracował z Gestapo. Precyzyjnie przeprowadzona akcja trwała pół minuty, nie zginął nikt z żołnierzy plutonu "Pegaza".
  1. 1944 - zmarł Wassily Kandinsky, malarz rosyjskiego pochodzenia, grafik, teoretyk sztuki, od 1921 roku tworzący w Niemczech i we Francji, wykładał w Bauhausie. Urodził się 4 grudnia 1866 roku.
  1. 1949 - zmarł Jan Morawiński, historyk sztuki i muzeolog. W 1939 roku ratował zabytki warszawskie. Sfotografował niszczenie Zamku Królewskiego przez Niemców. Po wojnie kierował muzeami w Wilanowie i Natolinie. Prowadził też akcję rewindykacyjną zabytków w Berlinie i Baden-Baden. Urodził się 6 lutego 1907 roku.
  1. 1951 - weszła w życie Karta Organizacji Państw Amerykańskich.
  1. 1966 - zmarł Stanisław Mikołajczyk, działacz ruchu ludowego, premier na emigracji, twórca Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po sfałszowanych wyborach 1947 roku, zmuszony potajemnie opuścić Polskę, osiadł w Stanach Zjednoczonych. Urodził się 18 listopada 1901 roku.
  1. 1972 - zmarł Jan Cybis, malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był jednym z głównych polskich kolorystów. Malował obrazy olejne i akwarele, stosował gwasz.
  1. 1981 - generał Wojciech Jaruzelski ogłosił, że Rada Państwa wprowadza w Polsce stan wojenny. Trwał do lipca 1983 roku. Władze wprowadziły godzinę policyjną i zawiesiły działalność wszystkich organizacji i stowarzyszeń oraz związków zawodowych, internowano działaczy i doradców NSZZ "Solidarność". Tego samego dnia Ronald Reagan wprowadził sankcje gospodarcze wobec PRL.
  1. 1995 - biskupi Polski i Niemiec podpisali w Warszawie wspólny list do wiernych obu krajów, nawiązujący do listu biskupów polskich z 1965 roku.

(and)

kartkazkalendarza
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)