PolskaKartka z kalendarza - 12 października

Kartka z kalendarza - 12 października



Środa, 12 października, jest 285. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 6.56, zajdzie o 17.48. Dzień będzie trwał 10 godzin i 52 minuty. Imieniny obchodzą: Eustachy, Grzymisław, Maksymilian i Serafin.

Eustachy interesuje się przyrodą, kocha zwierzęta, dba o czystość środowiska naturalnego. Ma krytyczny umysł, lubi podróże i wygody. Towarzyski, uczuciowy, ma powodzenie w życiu.

Grzymisław jest odważny i mężny, ale czasem bywa lekkomyślny i nieodpowiedzialny. Nie myśli o założeniu rodziny, lecz, jeśli to uczyni, staje się oddanym ojcem, dba także o dobro społeczności, w której żyje.

Imię Maksymilian pochodzi z języka łacińskiego. Mężczyzna noszący to imię jest człowiekiem szczęśliwym, wszystko mu sprzyja, ma dobrą żonę, zdolne dzieci i zajmuje wysokie stanowisko. Inteligentny, pracowity, urodzony przywódca. Dba o rodzinę, wzorowo prowadzi dom.

Imię Serafin pochodzi z języka hebrajskiego, oznacza "płonący, palący". Mężczyzna o tym niezwykle rzadkim imieniu ma delikatne usposobienie. Nie przeszkadza mu to dzielnie wypełniać misji, do której został powołany, jeśli jest to życie rodzinne czy misja artysty.

Urodzeni 12 października mają niezłomny charakter i siłę woli. Ambitni i dumni, postępowi oraz nowatorscy w działaniu. Natura obdarzyła ich szlachetnością uczuć i czystością intencji.

Kalendarium

  1. 1492 - Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży dzisiejszej Ameryki. Ówczesną wyspę Guanahani Kolumb nazwał San Salvador. Od 1977 rocznica tego dnia obchodzona jest jako święto narodowe Hiszpanii.
  1. 1840 - Urodziła się Helena Modrzejewska, uznana za największą aktorkę polską i jedną z najpiękniejszych kobiet epoki. Po emigracji do Kalifornii grała na scenach Ameryki, Anglii, Szwecji, Irlandii i gościnnie w Polsce. Zagrała 250 ról, w tym 35 w języku angielskim. Była niezrównaną aktorką szekspirowską. Zmarła w Kaliforni, 8 kwietnia 1909 r.
  1. 1919 - Pierwsze posiedzenie Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich.
  1. 1920 - W Rydze została podpisana polsko-rosyjska umowa rozejmowa. Były to wstępne warunki pokoju, po przyjęciu których rozpoczęto rokowania pokojowe. Utworzono wówczas Litwę środkową.
  1. 1926 - Biskup śląski August Hlond został został mianowany prymasem Polski.
  1. 1935 - Urodził się Luciano Pavarotti, włoski śpiewak, obok Dominga i Carrerasa jest jednym z najsławniejszych tenorów naszych czasów. Międzynarodową karierę rozpoczął w 1963 roku występem w Amsterdamie w roli Elgara w "Łucji z Lammerrmooru". Występuje na scenach teatrów operowych mediolańskiej La Scali, londyńskiej Covent Garden i nowojorskiej Metropolitan Opera, autor wspomnień "Historia mojego życia".
  1. 1939 - Adolf Hitler wydał dekret o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa na ziemiach polskich.
  1. 1940 - Niemieckie władze Warszawy wydały dekret o utworzeniu getta dla żydowskich mieszkańców miasta.
  1. 1943 - Rozpoczęła się bitwa pod Lenino, z udziałem 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz pułku czołgów 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Po dwóch dniach walk zginęło 614 żołnierzy i oficerów, 1300 zostało rannych, a 116 dostało się do niewoli. Ponadto 728 żołnierzy zaginęło bez wieści. Bitwa trwała do 13.10.
  1. 1968 - W Meksyku odbyły się XIX Igrzyska Olimpijskie. 1969 - Wojska brytyjskie po raz pierwszy otworzyły ogień do demonstrantów w Belfaście.
  1. 1992 - Silne trzęsienie ziemi w Kairze spowodowało śmierć blisko pięciuset osób. 1998 - Podpisanie porozumienia z Wye Plantation w USA przez premiera Izraela Bnjamina Netanjahu i przywódcę OWP Jasera Arafata.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mag)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)