Trwa ładowanie...

Karta do głosowania może być nieważna! Sprawdź, jak głosować w wybory 2019, żeby twój głos był ważny

Wybory parlamentarne 2019 powoli dobiegają końca. Głosować można jeszcze do godziny 21. Jeżeli dopiero wybierasz się do lokalu wyborczego, sprawdź, jak wygląda karda do głosowania i jak głosować, żeby twój głos był ważny.

Share
Karta do głosowania może być nieważna! Sprawdź, jak głosować w wybory 2019, żeby twój głos był ważnyŹródło: East News
d1g6hwr

Wybory parlamentarne odbywają się dziś w całym kraju. Wyborcy licznie przybywają do lokali wyborczych.

Przypominamy, że lokale wyborcze będą dziś czynne w godzinach 7-21. Głos będzie można oddać tylko w lokalu odpowiednim dla miejsca zameldowania. Wyjątkiem od tej zasady są osoby, które dopisały się do innego spisu wyborców, zmieniły rejestr wyborców lub posiadają zaświadczenie o prawie do głosowania.

d1g6hwr

Wybory 2019. Karta do głosowania w wyborach do Sejmu. Jak głosować?

Najpierw przyjrzyjmy się karcie do głosowania w wyborach do Sejmu.

Karto do głosowania w wyborach do Sejmu PKW
Karto do głosowania w wyborach do Sejmu Źródło: PKW

Na karcie znajdują się listy wyborcze komitetów, które wystawiły kandydatów do Sejmu. Oprócz nr listy i nazwy komitetu, na karcie do głosowania może pojawić się również logo komitetu. Nr listy został przyporządkowany komitetom w drodze losowania. Numery list i przypisane do nich komitety:

Pod każdą listą wyborczą znajdują się nazwiska kandydatów, którzy ubiegają się o miejsce w parlamencie z ramienia danego komitetu. Nazwiska kandydatów umieszczono na szarym tle. Kiedy odbierzesz swoją kartę do głosowania, upewnij się, że w jej prawym dolnym rogu znajduje się pieczęć okręgowej komisji wyborczej (wydruk) oraz oryginalną pieczęć obwodowej komisji wyborczej. Jeżeli twoja karta nie zawiera któregoś z tych znaków, twój głos będzie nieważny.

d1g6hwr

Na poniższym zdjęciu pieczęcie komisji oznaczono czerwonym kolorem.

Karty do głosowania z pieczęciami komisji PKW
Karty do głosowania z pieczęciami komisji Źródło: PKW

Jak głosować podczas wyborów do Sejmu? Wystarczy wstawić znak "X" obok nazwiska jednego kandydata. Nie wstawienie znaku "X", wstawienie innego znaku lub wstawienie więcej niż jednego znaku "X" oznacza oddanie głosu nieważnego.

Wybory 2019. Karta do głosowania w wyborach do Senatu

Druga karta, którą wydaje komisja wyborcza, zawiera nazwiska kandydatów do Senatu.

Karta do głosowania w wyborach do Senatu PKW
Karta do głosowania w wyborach do Senatu Źródło: PKW

Na żółtym tle umieszczone są nazwiska osób, które starają się o mandat senatora. Mniejszą czcionką dopisana jest nazwa komitetu, z którego ramienia startuje dany kandydat. Na karcie może znajdować się logo komitetu, z którego startuje kandydat. Podobnie jak w przypadku karty do Sejmu tu również trzeba sprawdzić, czy karta zawiera odpowiednie oznaczenia w postaci pieczęci obwodowej komisji wyborczej i wydruk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.

d1g6hwr

Jak głosować w wyborach do Senatu? Podobnie jak w przypadku wyborów do Sejmu, tu również wstawiamy znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata. Nie wstawienie znaku "X", wstawienie więcej niż jednego "X" lub zaznaczenie kandydata w inny sposób, oznacza oddanie głosu nieważnego.

Idąc do lokalu wyborczego, pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości. Może nim być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a w przypadku uczniów również legitymacja szkolna. Dokument będzie potrzebny podczas odbierania kart do głosowania.

d1g6hwr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g6hwr
d1g6hwr
Więcej tematów