Trwa ładowanie...

Kardynał Mueller: biskup musi zachęcać ofiary do zgłaszania pedofilii

Jak powiedział kardynał Gerhard Mueller - prefekt Kongregacji Nauki Wiary - każdy biskup, który dowiaduje się o przypadku pedofilii, musi zalecić ofiarom lub rodzicom, by zawiadomili o tym odpowiednie władze, a sprawcę zobligować do tego, by zgłosił się na policję.

Share
Kardynał Mueller: biskup musi zachęcać ofiary do zgłaszania pedofilii
Źródło: AFP, Fot: Tiziana Fabi
d165rb6

Kardynał w wywiadzie dla niedzielnego dziennika "La Repubblica" powiedział - Kościół, w przeciwieństwie do wielu innych instytucji, naprawdę pracuje nad linią zerowej tolerancji.

- Księża są obywatelami takimi jak inni i w tym sensie jeśli popełnią przestępstwo, muszą za to odpowiedzieć przed władzami cywilnymi i karnymi - podkreślił watykański dostojnik i dodał, że do obowiązków władz religijnych należy egzekwowanie i wymierzanie jak najsurowszych kar m.in wydalenie ze stanu kapłańskiego.

d165rb6

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomniał, że seksualne wykorzystywanie dzieci to przestępstwo, ale co gorsza i ciężki grzech.

- Kiedy biskup albo ksiądz dowiaduje się o takich nadużyciach, musi powiedzieć ofiarom, by złożyły zawiadomienie, a oskarżanemu o to, by zgłosił się na policję, bo to jedyna droga uniknięcia tego, aby przypadki te się powtórzyły - wyjaśnił niemiecki kardynał. I dodał, że kościół katolicki nie stara się niczego ukrywać, jednak w nielicznych przypadkach mogło dojść do naiwności.

Kardynał Mueller - przewodniczący kongregacji, która zajmuje się sprawami pedofilii i wymierzaniem kar kanonicznych położył nacisk na to, że prawie wszystkie konferencje episkopatów opracowały wskazówki dotyczące walki z pedofilią.

- Należy powiedzieć, że do wyświęcenia księdza z takim problemem zawsze może dojść, gdyż mimo wysiłku na rzecz rozeznania, nie zawsze można dokładnie odczytać w sumieniu kandydata, czy nie ma takich skłonności.

d165rb6

- Jest poza tym niemało ekspertów, którzy twierdzą, że często napastnik uświadamia sobie, że nim jest, dopiero w chwili, gdy popełnia przestępstwo - zauważył watykański dostojnik.

Stąd w opinii kardynała m nie zawsze łatwo jest zapobiegać takim czynom i dotyczy to zarówno władz świeckich, jak i religijnych.

- Ponadto podczas gdy często z powodu przedawnienia uniewinnia się sprawcę w jego kraju, Kościół jest jedną z niewielu instytucji, która nie uznaje żadnej taryfy ulgowej wobec takich przestępstw - oświadczył kardynał Mueller. Jak podkreślił, "także po wielu latach mogą zostać wymierzone surowe wyroki".

d165rb6

Podziel się opinią

Share
d165rb6
d165rb6
Więcej tematów