Trwa ładowanie...

Kard. Poupard: media zniekształciły wykład papieża z Ratyzbony

Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kardynała Paula Pouparda to światowe media zniekształciły i niewłaściwie zredukowały treść wrześniowego wykładu Benedykta XVI z Ratyzbony, w którym znalazły się słowa o islamie i dżihadzie - świętej wojnie.

Kard. Poupard: media zniekształciły wykład papieża z Ratyzbony
d3b5hw5
d3b5hw5

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego francuski purpurat powiedział, że dzięki wyjaśnieniom Benedykta XVI oraz watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone praktycznie wszyscy zrozumieli, co papież powiedział w Ratyzbonie, nie zaś zredukowaną i ograniczoną relację agencji prasowych, która na początku trochę wszystko zniekształciła.

Francuski purpurat wyraził opinię, że incydent ten można uznać już za zamknięty, choć - jak przyznał - niełatwo było dotrzeć z wyjaśnieniami do całego świata islamskiego ze względu na jego różnorodność i złożoność.

Kardynał Poupard ujawnił, że w orędziu do wyznawców islamu z okazji kończącego się ramadanu, przygotowanym przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego, znajdzie się ponowne zapewnienie o szacunku dla świata muzułmańskiego i woli kontynuowania dialogu.

Tegoroczne orędzie zostanie przedstawione w piątek na konferencji prasowej. Decyzja o jego oficjalnej prezentacji jest elementem swoistej ofensywy Watykanu w celu zażegnania kryzysu po papieskim wykładzie z Ratyzbony, w którym znalazły się słowa bizantyjskiego cesarza o mieczu Mahometa, przynoszącym samo zło.

d3b5hw5

Temat orędzia do wyznawców islamu brzmi: Chrześcijanie i muzułmanie w ufnym dialogu, by razem podjąć wyzwania naszego świata.

Kardynał Paul Poupard podkreślił w rozmowie z papieską rozgłośnią, że wzajemność jest niemal koniecznością dialogu. Oczywiście - dodał - nie może on być prawdziwy, jeśli jest jednostronny.

Podczas piątkowej konferencji prasowej odbędzie się jednocześnie prezentacja najnowszej edycji tomu zatytułowanego Dialog międzyreligijny w oficjalnym nauczaniu Kościoła katolickiego od Soboru Watykańskiego II do Jana Pawła II (1963-2005).

Sylwia Wysocka

d3b5hw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b5hw5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj