Kara śmierci przez rozstrzelanie? Ten stan w USA zmienia prawo
Amerykański stan Idaho chce zezwolić na wykonywanie kary śmierci przez pluton egzekucyjny - informuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Obrońcy praw obywatelskich potępiają zmiany w prawie dotyczącym egzekucji.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Wkrótce skazani w Idaho będą mogli zostać straceni przez pluton egzekucyjny - nowa ustawa przewiduje możliwość wykonania kary śmierci przez rozstrzelanie, gdy zabraknie składników używanych do podania śmiertelnego zastrzyku.
W poniedziałek senat stanowy przyjął ustawę w tej sprawie, wcześniej zatwierdziła ją Izba Reprezentantów - teraz musi ją jeszcze podpisać republikański gubernator amerykańskiego stanu.
Od 1976 roku plutonu egzekucyjnego w Stanach Zjednoczonych użyto tylko trzy razy - raport Death Penalty Information Center wskazuje, że ostatnią taką egzekucję przeprowadzono w Utah w 2010 roku. Wykonanie kary śmierci przez rozstrzelanie dozwolone jest obecnie wyłącznie w Missisipi, Utah i Oklahomie. W Karolinie Południowej prawo zostało zaskarżone i jest rozpatrywane przez sąd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polowanie na Rosjan pod Donieckiem. 2S9 Nona i KAMAZ wyleciały w powietrze
W ostatnich latach często zdarzało się, że egzekucje w USA przekładano z powodu braku składników używanych do śmiertelnych zastrzyków - stany, w których wykonywana jest kara śmierci mają trudności z ich pozyskiwaniem, ponieważ firmy farmaceutyczne nie chcą być kojarzone z egzekucjami.
Kontrowersje dot. plutonu egzekucyjnego
American Civil Liberties Union (organizacja, której celem jest ochrona praw człowieka - przyp. red.) potępiła uchwalenie nowej ustawy i wskazała, że jest to "przerażające".
- Pluton egzekucyjny jest szczególnie okrutny, takie egzekucje pozostawiają blizny na wszystkich zaangażowanych - stwierdziła ACLU. - Straceni w ten sposób prawdopodobnie cierpią z powodu ekstremalnego bólu i udręki - dodała.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski