Trwa ładowanie...
d123pqh

Kapuściński doktorem h.c. najstarszej uczelni bułgarskiej

Polski pisarz i publicysta Ryszard Kapuściński odebrał w czwartek doktorat honoris causa najstarszej uczelni bułgarskiej - Uniwersytetu im. Klimenta Ochrydzkiego w Sofii. Tytuł otrzymał za wybitny wkład w rozwój dziennikarstwa i komunikacji interkulturowej oraz dzieła publicystyczne, z których uczą się bułgarscy studenci.

d123pqh
d123pqh

Dziekan wydziału dziennikarstwa Weselin Dimitrow podkreślił w laudacji, że dobrze znany bułgarskim czytelnikom Kapuściński to jeden z najwybitniejszych publicystów naszych czasów.

Przyciągnął uwagę opinii światowej swoim krytycznym spojrzeniem na problemy współczesności, zdobył autorytet jako swoisty odkrywca Trzeciego Świata i doszedł do pogłębionych analiz globalnych konfliktów naszych czasów. Przyczynił się do rozwoju komunikacji interkulturowej na zasadach tolerancji, wzajemnego poszanowania między narodami, demokracji i humanizmu - mówił Dimitrow.

Kapuściński w swym wykładzie nawiązał do pierwszej wizyty w Bułgarii sprzed 10 lat, podczas której zapoznał się z krajem i jego bogatą historią.

Zachować obyczaje, język i kulturę przez 500 lat systematycznego wynarodowienia wydaje się właściwie niemożliwe, a jednak okazało się rzeczywistością. To doświadczenie bułgarskie jest ważnym argumentem w dzisiejszych sporach o to, czy zaleje nas obca kultura masowa, tandeta, czy wszystko pochłonie macdonaldyzacja. Oczywiście, czasy są inne i odmienne są warunki, ale jedno nie uległo zmianie, a mianowicie prawda, że przekonanie o wartościach własnej kultury i wola jej rozwijania są najlepszym gwarantem jej tożsamości - powiedział. (jask)

d123pqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d123pqh
Więcej tematów