Trwa ładowanie...

Kandydaci PiS do Trybunału Konstytucyjnego. Prof. Andrzej Zoll dla WP: to klęska ustroju prawnego w Polsce

Prawo i Sprawiedliwość wskazało kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego. To politycy: Elżbieta Chojna-Duch, Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz. - To kompletne zaskoczenie i klęska ustroju prawnego - mówi WP prof. Andrzej Zoll, były prezes TK.

Kandydaci PiS do Trybunału Konstytucyjnego. Prof. Andrzej Zoll dla WP: to klęska ustroju prawnego w PolsceŹródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d1ja9g1

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz oraz Elżbieta Chojna-Duch - to trójka kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Poinformował o tym wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

- To klęska Trybunału, klęska ustroju polskiego prawnego i klęska nas wszystkich jako Polaków, społeczeństwa. Ta instytucja traci już jakiekolwiek szanse, aby zrobić coś dobrego dla naszego ustroju - tak wskazanie przez PiS polityków jako kandydatów ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Andrzej Zoll, były prezes TK. Dodaje, że poniedziałkowa informacja była dla niego niemiłą niespodzianką.

d1ja9g1

- Kompletnie mnie to zaskoczyło i chciałbym, żeby był to żart, jak niektórzy sądzą. Ale wcześniej - przy wyborze prezesa Trybunału - też początkowo wszyscy zastanawiali się, czy nie mamy do czynienia z żartami... Nie spodziewałem się, że pojawią się takie kandydatury. To ostatnie osoby, które mogą coś wnieść do polskiej kultury prawnej - stwierdza prof. Zoll.

Zobacz też: Antoni Macierewicz marszałkiem seniorem? "Taka możliwość istnieje"

- Niestety te kandydatury oznaczają również akceptację dla obniżenia jakości debaty publicznej. Można się spodziewać też, że będą działać w ramach jasnych wytycznych politycznych - mówi były prezes Trybunału.

d1ja9g1

- To politycy. A jeśli ktoś mówi, że w przeszłości w Trybunale również zasiadały osoby jasno zadeklarowane politycznie, to proszę o dowody i nazwiska - dodaje prof. Andrzej Zoll. Jego zdaniem po odejściu obozu PiS od władzy, konieczna będzie zmiana prawa, aby do TK nie mogli trafiać działacze partii politycznych. - Musi być jakaś selekcja, która będzie eliminowała takie osoby z grona kandydatów - dodał.

Kadencja trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara - upływa 3 grudnia. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.

Sędziów TK wybiera Sejm bezwzględną większością głosów. Prezesa TK wybiera się na 6 lat - od grudnia 2016 r. prezesem Trybunału jest Julia Przyłębska.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ja9g1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ja9g1
Więcej tematów