Kandydaci na wiecach, spotkaniach, konwencjach
Wiece kandydatów na prezydenta dwóch największych partii odbyły się w województwie lubuskim i na Mazurach. Pozostali kandydaci także spędzili dzień na spotkaniach wyborczych w różnych miejscach Polski.
Jarosław Kaczyński na granicy polsko-niemieckiej
Jarosław Kaczyński przypomniał w Słubicach na granicy polsko-niemieckiej, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości Polska przystąpiła do strefy Schengen. Kandydat PiS na prezydenta powiedział, że nasza obecność w Unii zmieniła tez relacje polsko-niemieckie. Przypomniał, że były one trudne, szczególnie w XX wieku. - Ale to jest przeszłość i musimy o tym pamiętać, ale musimy przede wszystkim budować przyszłość" - powiedział. Jarosław Kaczyński podkreślił, że budowa przyszłości z naszymi zachodnimi sąsiadami to przede wszystkim nawiązywanie kontaktów miedzy ludźmi. Zdaniem kandydata PiS na prezydenta szczególnie ważne kontakty są pomiędzy młodzieżą. Chodzi o obalanie stereotypów i budowanie nowego wizerunku obu narodów.
Jarosław Kaczyński powiedział też, że Niemcy są największym partnerem gospodarczym Polski w tej części Europy. Podkreślił, że w naszym interesie jest, aby zacieśniać dwustronne stosunki. Leży to - jego zdaniem - również w interesie Niemiec.
Jarosław Kaczyński mówił również o sukcesach gospodarczych Niemiec. - To był wynik przede wszystkim przyjęcia przez mądre władze mądrej polityki rynkowej - powiedział. Dodał, że tego typu sukces gospodarczy możliwy jest również w Polsce. - Musimy wiedzieć, że w sposób przemyślany możemy odnieść sukces, ja wierze w polski sukces - mówił Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS zaapelował do rządu o znowelizowanie budżetu i uwzględnienie w nim środków na pokrycie strat powodzi. Według PiS, rząd nie dysponuje odpowiednimi kwotami, a na pokrycie strat potrzeba co najmniej 5 miliardów złotych. PiS nie chce jednak zwiększenia deficytu budżetowego.
Kaczyński mówił, że należy pomóc tym, których zalała woda tym, którzy tracą domy z powodu osuwisk i tym, co tracą plony. Przypomniał, że w 1997 roku za rządów SLD w tej fazie powodzi budżet był już znowelizowany.
Jarosław Kaczyński domaga się również przywrócenia inwestycji przeciwpowodziowych, które były już przygotowane i zatwierdzone przez Unie Europejska. Chodzi o listę projektów przygotowanych w 2007 roku przez minister rozwoju regionalnego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Grażynę Gęsicką. Większość z tych propozycji została wykreślona przez rząd PO-PSL. Komentując ten fakt prezes PiS-u powiedział, odnosząc się do rządu Donalda Tuska, ze trzeba się przyznać do błędnych decyzji i je zmienić.
Bronisław Komorowski na Rajdzie Polski w Mikołajkach
Odnosząc się do wypowiedzi swojego konkurenta, kandydat PO Bronisław Komorowski oświadczył, że nie ma potrzeby nowelizacji budżetu w związku z powodzią. Marszałek podkreślił, że inicjatywa w sprawie takich działań należy do rządu. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, takie wypowiedzi jak wezwania do nowelizacji budżetu "osłabiają morale w państwie", zmagającym się z powodzią. Marszałek Sejmu zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zgłosi projekt specjalnej ustawy przeciwpowodziowej. Ma ona pozwolić na uproszczenie przepisów, dotyczących wykupu gruntów pod budowy hydrotechniczne.
Zdaniem Komorowskiego, projekty ustaw autorstwa PiS maja charakter propagandowy i są w rzeczywistości luźnymi propozycjami pewnych rozwiązań.
Kandydat PO był gościem 67. Rajdu Polski w Mikołajkach, gdzie spotkał się z ratownikami WOPR i mieszkańcami miasta.
Nawiązując do słów Jarosława Kaczyńskiego, który apelował o zakończenie wojny polsko-polskiej, Bronisław Komorowski podkreślił, ze teraz nadszedł czas na czyny. Marszałek przyznał, ze Polsce jest potrzebny okres spokoju i współpracy po sporach "o samolot, o krzesło".
Marszałek Sejmu wierzy w polityczne porozumienie, które pozwoli jak najszybciej wybrać prezesa banku centralnego.
Bronisław Komorowski kolejny raz potwierdził, ze nie będzie zwlekał z decyzją dotyczącą sprawozdania KRRiTV. Zapowiedział, że jeśli odrzuci je Sejm, nie widzi powodów, dla których miałby przedłużać działalność Rady.
Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej nie jest zaniepokojona najniższym od dwóch miesięcy wynikiem Bronisława Komorowskiego w sondażach poparcia. Rzeczniczka prasowa kampanii Komorowskiego wierzy, że marszałek Sejmu może wygrać wybory w pierwszej turze.
Zdaniem posłanki PO, sondaże pokazują jedynie tendencje, którym ulegają wyborcy. Małgorzata Kidawa-Błońska odnosząc się do wyników poparcia swojej partii powiedziała, że Platforma, jak na ugrupowanie, które rządzi trzy lata, ma świetne wyniki.
Waldemar Pawlak w zalanym przez powódź Dobrzykowie
Kandydat PSL na prezydenta Waldemar Pawlak odwiedził Dobrzyków koło Płocka zalany przez powódź w maju. Uważa on, że należy skupić się na ratowaniu dobytku osób z terenów zagrożonych powodzią, a nie dyskutować nad nowelizacja budżetu. Pawlak powiedział, że nawet jeśli doszłoby do zmian w ustawie budżetowej, to i tak zaczną one obowiązywać za jakiś czas. Tymczasem ludziom potrzebna jest pomoc jak najszybciej - podkreśla wicepremier.
Marek Jurek na konwencji wyborczej w Kielcach
W Kielcach odbyła się świętokrzyska konwencja wyborcza Marka Jurka. Kandydat Prawicy Rzeczypospolitej na prezydenta uważa, ze nie można rezygnować z programu IV Rzeczypospolitej. Jego zdaniem, nadzieja 2005 roku jest potrzebna tysiącom Polaków. Fakt, że takie instytucje, jak CBA czy IPN są dziś atakowane to nie jest powód , by wycofywać się z projektu IV RP. To raczej powinna być zachęta, aby jej bronic - powiedział Marek Jurek. Zaznaczył, ze trzeba budować silną pozycje Polski w Europie i dążyć do stworzenia prawdziwie partnerskich stosunków z sąsiadami. Europa potrzebuje Polski jako rzecznika solidarności - oświadczył kandydat Prawicy Rzeczypospolitej na prezydenta. W tym kontekście skrytykował gabinet Donalda Tuska za brak poparcia dla Włoch, które stanęły w obronie krzyża.
Marek Jurek wezwał do debaty wyborczej lidera Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorza Napieralskiego. Sztaby obu kandydatów mają rozmawiać w tej sprawie za kilka dni - kiedy uspokoi się sytuacja powodziowa.
Konrad Morawiecki w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej Warszawie
Kornel Morawiecki na swej konwencji wyborczej wezwał do obalenia porządku wynikającego z umowy "okrągłego stołu".Spotkanie odbyło się w warszawskiej siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej.
Wypowiedzi kandydata na prezydenta mówiącego o tym, ze Polska jest demokracja bez demokracji, a elity służą partyjniactwu i kolesiostwu, towarzyszył huk przewracanego, rzeczywistego okrągłego stołu. Happening został owacyjnie przyjęty przez zebranych.
Kornel Morawiecki, nawiązując do hasła wyborczego Jarosława Kaczyńskiego "Najważniejsza jest Polska", pytał retorycznie, czy tak jest naprawdę. Wyjaśniał, że są rzeczy większe - Europa i świat - ale i od świata są rzeczy większe i ważniejsze: dobro, prawda, Bóg.
Tomasz Sokolewicz z Konfederacji Polski Niepodległej ogłosił poparcie KPN-u dla kandydatury Kornela Morawieckiego. Poparcia Kornelowi Morawieckiemu udzieliła tez Balli Marzec ze Stowarzyszenia Polsko-Kazachskiego.
Janusz Korwin-Mikke przed Sądem Najwyższym w Warszawie
Janusz Korwin-Mikke powiedział, że polski wymiar sprawiedliwości wymaga głębokiej naprawy. Zdaniem kandydata na prezydenta, przede wszystkim należy wyeliminować korupcję, korzystając przy tym z rozwiązań sprawdzonych - jego zdaniem - już przed kilkoma wiekami. W myśl tych założeń, sędziowie powinni sądzić w miastach, z którymi nie są stale związani, a sprawy powinny być przez nich losowane.
Te rozwiązania Janusz Korwin-Mikke chce zawrzeć w projekcie ustawy, który zostanie przedstawiony w Sejmie. Projekt będzie nawiązywał do podobnego aktu prawnego, który trafił już do parlamentu w 1993 roku.
Kandydat na prezydenta jest tez przekonany, ze reformy wymaga system świadczenia usług prawniczych. Są one bardzo drogie, a przez to niedostępne dla wielu Polaków. W tym celu - jak podkreśla Janusz Korwin-Mikke- trzeba zlikwidować przywileje klasy adwokackiej, zwiększając liczbę prawników i czyniąc ich usługi tańszymi dla przeciętnego obywatela.
W opinii Janusza Korwina-Mikkego, uzdrowieniu wymiaru sprawiedliwości służyć tez będzie praktyka ścigania przestępstw w większym stopniu z oskarżenia prywatnego niż publicznego.