To oficjalne. Jest nowy minister nauki
Poseł Lewicy Marcin Kulasek został powołany na ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zastąpił na tym stanowisku Dariusza Wieczorka, który podał się do dymisji po tekstach WP.
Kulasek jest posłem Lewicy, od grudnia 2023 r. był wiceministrem aktywów państwowych. We wtorek został zarekomendowany przez Nową Lewicę na stanowisko ministra nauki.
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Kulasek odebrał z rąk prezydenta akt powołania na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Wcześniej prezydent odwołał z tej funkcji Dariusza Wieczorka, również z Nowej Lewicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lubnauer o dymisji Wieczorka. "Za dużo tych rzeczy było"
- Dziękuję panu ministrowi za sprawowanie funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego przez ponad rok. Dziękuję za wszystkie działania, które były dobrze oceniane przez przedstawicieli polskiej nauki - powiedział prezydent Andrzej Duda.
- Oczywiście były różne sytuacje, wszyscy o tym wiemy, ale też dziękuję za to, że w tych trudnych momentach pan minister umiał w sposób odpowiedzialny spojrzeć na rzeczywistość także i ją ocenić. Dziękuję za tą postawę, ale przede wszystkim dziękuję za służbę publiczną i za pracę - podkreślił.
Duda życzy polskiej nauce Nobla
Do nowego szefa resortu nauki Marcina Kulaska Duda zwrócił się z gratulacjami, ale podkreślił, że czeka go ważne zadanie.
- Dlatego że polska nauka rzeczywiście i to nie od dzisiaj, nie od wczoraj, nie od roku, tylko od wielu, wielu, wielu lat wymaga poważnego wsparcia - mówił.
Wyraził nadzieję, że będą w Polsce w kolejnych latach realizowane badania, które zakończą się przyznaniem nagrody Nobla.
- Życzę i tego życzę także panu ministrowi, żeby pan minister był świadkiem takiego wydarzenia tutaj, w Pałacu Prezydenckim, kiedy do prezydenta Rzeczypospolitej, mam nadzieję, żeby przybył do mnie ktoś z naszej kadry naukowej z Nagrodą Nobla, uzyskaną za badania zdobyte w naszym kraju - mówił prezydent.
Nowy szef MNiSW jest absolwentem Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na tym samym wydziale zdobył stopień doktora nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia. Był asystentem wojewody województwa warmińsko-mazurskiego. Pracował w warmińsko-mazurskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie. W 2014 r. zdobył mandat radnego sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, a w 2019 i powtórnie w 2023 r. - mandat posła. Od 2016 r. pełni funkcję sekretarza generalnego: obecnie Nowej Lewicy, a wcześniej Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Dymisja Wieczorka po tekstach WP
Dariusz Wieczorek 19 grudnia 2024 roku poinformował o złożeniu rezygnacji, co miało związek z artykułami Wirtualnej Polski. Kontrowersje dotyczące ujawniali Patryk Słowik i Paweł Figurski.
Do jednej z nich doszło na Uniwersytecie Szczecińskim, kiedy to szefowa związku zawodowego poinformowała ministra nauki o nieprawidłowościach, do których według niej dochodzi na uczelni, prosząc o zachowanie anonimowości. Mimo tego minister osobiście przekazał jej pisma rektorowi.
W WP informowaliśmy również o tym, że Wieczorek nie wpisał w oświadczeniu majątkowym dwuhektarowej działki oraz wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych miejsca garażowego. Wcześniej ujawniliśmy też, że po tym, jak Wieczorek stanął na czele resortu nauki, Uniwersytet Szczeciński zmienił regulamin w taki sposób, aby żona ministra mogła zostać tam dyrektorką.
Czytaj więcej: