Trwa ładowanie...

Kanclerz Austrii wesprze KE w sporze z Polską. Padła jasna deklaracja

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zadeklarował, że poprze Komisję Europejską w sporze z Polską.

Share
Kanclerz Austrii wesprze KE w sporze z Polską. Padła jasna deklaracja
Źródło: East News
d21t6js

W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Sebastian Kurz stwierdził, że niezależnie od tego, o jaki kraj chodzi, należy zawsze przyjrzeć się, gdy demokracja i praworządność są zagrożone lub powstaje takie wrażenie - czytamy na stronach RMF FM.

W jego opinii Komisja Europejska wypełniła swoją rolę, reagując na to, co dzieje się w Polsce.

- Jeśli będzie to potrzebne, wesprzemy Komisję - powiedział.

d21t6js

Parlament Europejski wycofuje się z procedury wobec Polski

We wtorek szefowie grup politycznych w Parlamencie Europejskim zdecydowali, że PE wycofa się ze swojej procedury w sprawie art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. Parlament Europejski planuje też nową rezolucję w sprawie praworządności w Polsce.

Według źródła Polskiej Agencji Prasowej w Brukseli prowadzenie w sprawie Polski równolegle dwóch identycznych procedur nie ma sensu.

15 listopada europosłowie zainicjowali własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7. traktatu UE. Za było 438 europosłów, 152 przeciw a 71 wstrzymało się od głosu.

d21t6js

Natomiast 20 grudnia Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu swojej procedury wobec Polski i wysłaniu do państw członkowskich wniosków o uznanie Polski za kraj, w którym istnieje "wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności". To pierwszy krok do objęcia sankcjami.

Właśnie procedura wszczęta przez KE jest powodem wycofania się PE z własnego wniosku. Według źródła PAP decyzja zapadnie podczas spotkania liderów wszystkich frakcji w europarlamencie.

d21t6js

Podziel się opinią

Share
d21t6js
d21t6js
Więcej tematów