Trwa ładowanie...
01-06-2016 14:35

Kancelaria Prezydenta: prezydent ma nadzieję na kompromis ws. TK w parlamencie

• Prezydent Andrzej Duda niezmiennie wyraża nadzieję, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego uda się załagodzić w wyniku kompromisu między partiami obecnymi w parlamencie - głosi komunikat Kancelarii Prezydenta
• Komisja Europejska postanowiła wysłać do Warszawy opinię ws. praworządności w Polsce
Opinia jest elementem prowadzonej przez KE od stycznia wobec Polski procedury ochrony praworządności, której celem jest zbadanie, czy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża zasadom praworządności.

Kancelaria Prezydenta: prezydent ma nadzieję na kompromis ws. TK w parlamencieŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d340cjw

"KPRP nie będzie się odnosić bezpośrednio do dokumentu Komisji przed jego upublicznieniem. Z drugiej strony pan prezydent niezmiennie wyraża nadzieję, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego uda się załagodzić w wyniku kompromisu między partiami obecnymi w parlamencie" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta przekazanym PAP.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans na konferencji prasowej w środę podkreślił, że premier Beata Szydło potwierdziła chęć dialogu ws. TK; niemniej jednak, mimo naszych najlepszych wysiłków, do tej pory nie udało się nam znaleźć rozwiązań głównych problemów ws. TK - dodał.

Zaznaczył, że rozwiązanie kryzysu wokół TK musi zostać znalezione w Polsce, a KE nie chce ingerować w wewnętrzną polską, polityczną debatę. Jednocześnie podkreślił, że "zapewnienie przestrzegania praworządności jest kolektywnym zadaniem instytucji unijnych i wszystkich państw członkowskich".

Timmermans nie zgodził się z zarzutami, że procedura ochrony praworządności jest poza traktatami UE. KE - jak podkreślił - jest strażniczką unijnych traktatów. Dodał, że procedura ochrony praworządności jest procedurą zaangażowania się Komisji w dialog z państwem członkowskim w wypadku dostrzeżenia zagrożenia dla praworządności w danym państwie UE.

d340cjw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d340cjw
Więcej tematów