Trwa ładowanie...

Kancelaria Prezydenta potwierdza: W poniedziałek Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem

To już oficjalnie potwierdzone - Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydenci podpiszą deklarację wojskową, dotyczącą lokalizacji zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce.

Kancelaria Prezydenta potwierdza: W poniedziałek Andrzej Duda spotka się z Donaldem TrumpemŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3c4408
d3c4408

Potwierdziła się informacja, którą Wirtualna Polska podała w czwartek - w poniedziałek 23 września dojdzie do spotkania bilateralnego między prezydentami Andrzejem Dudą a Donaldem Trumpem. Rozmowy odbędą się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką polecą do Stanów Zjednoczonych w sobotę, a wrócą do Polski w przyszły czwartek. Andrzej Duda weźmie udział w jednej z debat podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - podała Kancelaria Prezydenta w piątek.

- Polska delegacja dostała od strony amerykańskiej propozycję zorganizowania w poniedziałek w Nowym Jorku spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa - poinformował Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta. Dodał, że prezydentowi Dudzie zależy, aby spotkanie było "konkretne i konkluzywne”.

d3c4408

– Wszystko jest przygotowane do poniedziałkowego spotkania prezydentów. Jest to spotkanie na zaproszenie prezydenta Trumpa. Prezydent USA jest na tym terenie gospodarzem. Spotkanie będzie pełnowymiarowe, tzn. zarówno będą rozmowy w "cztery oczy”, ale potem także rozmowy plenarne delegacji - powiedział prezydencki minister w radiowej "Jedynce".

W rozmowach z polskiej strony wezmą też udział ministrowie spraw zagranicznych (Jacek Czaputowicz) i obrony narodowej (Mariusz Błaszczak).

- Przewidujemy także podpisanie deklaracji wojskowej, dotyczącej lokalizacji i doprecyzowania obecności zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce, która miała być podpisana w Warszawie podczas przełożonej wizyty prezydenta amerykańskiego w Polsce – dodał Szczerski.

Temat ruchu bezwizowego pod znakiem zapytania

Nie wiadomo, czy w czasie rozmów poruszony zostanie temat objęcia Polski programem ruchu bezwizowego. Krzysztof Szczerski zaznaczył, że będzie to zależało od harmonogramu i Donalda Trumpa.

d3c4408

W czasie obrad ONZ prezydent Duda najprawdopodobniej spotka się drugi raz z Donaldem Trumpem. We wtorek wieczorem organizowane jest przyjęcie, które wydaje amerykański prezydent dla głów państw, które są obecne w Nowym Jorku.

Podczas spotkania prezydenci poruszą temat przełożonej wizyty Trumpa w Warszawie. - Obecnie ustalany jest termin takiej wizyty, ale kalendarze obu prezydentów są obciążone - powiedział Szczerski.

Poinformował, że w najbliższym czasie Prezydent Duda ma w planach wizytę w związku z rocznicą wyzwolenia Belgii i Holandii oraz udział w Szczycie Wyszehradzkim.

Wizytę w USA para prezydencka rozpocznie w niedzielę od spotkania z Polonią w miejscowości New Britain w stanie Connecticut. We wtorek popołudniu Andrzej Duda ma wystąpi ć podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

d3c4408

– Tegoroczne wystąpienie prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju – powiedział prezydencki minister. Andrzej Duda ma przedstawić propozycje konkretnych działań, jakie Polska zamierza podjąć na rzecz ochrony środowiska.

Andrzej Duda otworzy także "polski pokój” w siedzibie ONZ. Będą tam odbywać się rozmowy kuluarowe w trakcie posiedzeń.

Na zaproszenie konsula generalnego RP w Nowym Jorku, para prezydencka spotka się także ze środowiskami żydowskimi.

Źródło: prezydent.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3c4408
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c4408
Więcej tematów