Trwa ładowanie...
d2xtxn0

Wybory parlamentarne 2019. Nowy sondaż: jest "efekt Kukiza". PSL-Koalicja Polska prześcignęła Lewicę

Sytuacja głównych graczy politycznych niewiele się zmieniła. PiS nadal ma dużą przewagę nad Koalicją Obywatelską. Zaskoczeniem może być wynik PSL-Koalicji Polskiej, która uzyskała 8 proc. poparcia i przegoniła Lewicę - wynika z nowego sondażu CBOS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Paweł Kukiz z rodziną głosują w wyborach do PE
Wybory parlamentarne 2019. Paweł Kukiz z rodziną głosują w wyborach do PE (PAP, Fot: Krzysztof Świderski)
d2xtxn0

Wyniki sondażu przeprowadzonego 12-19 września zamieścił CBOS na Twitterze.

Z wrześniowego sondażu wynika, że sytuacja PiS nie zmieniła się w stosunku do sierpnia - nadal ma 46 proc. poparcia. Zyskała Koalicja Obywatelska - 23 proc. respondentów chce na nią głosować. To wzrost o 4 punkty w stosunku do sierpnia.

infogram.com

Dużym zaskoczeniem są wyniki PSL-Koalicji Polskiej - 8 proc. badanych zadeklarowało głosowanie na jej listy (wzrost o 2 punkty). Jak ocenia Wojtek Szacki, dziennikarz "Polityki", wzrost o 2 punkty to spóźniony "efekt Kukiza". W połowie sierpnia okazało się, że oba ugrupowania będą tworzyć wspólne listy.

Wybory parlamentarne 2019. Lewica wyraźnie traci

Nieco gorzej się przedstawia sytuacja Lewicy, która straciła 4 punkty i ledwo przekracza próg wyborczy. Na to ugrupowanie zamierza oddać głos 5 proc. badanych. Jak ocenia Szacki, może to być "efekt Kidawy" - część wyborców lewicowych po ogłoszeniu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydatki Koalicji Obywatelskiej na premiera, przeniosła swoje głosy do głównej partii opozycyjnej. Jak ocenia CBOS, może to być również "wyczerpanie efektu świeżości”.

d2xtxn0

Nieznacznie wzrosło także Konfederacji na którą chce zagłosować 3 proc. respondentów (w sierpniu - 2 proc.). Nadal jednak ugrupowanie to znajduje się poniżej progu wyborczego.

Aż 14 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje albo nie chce tego zdradzić.

"Wrześniowy sondaż może wskazywać na lekkie przegrzanie atmosfery politycznej" - uważają eksperci z CBOS. Okazuje się, że spadła liczba osób, które deklarują udział w wyborach do 72 proc. (mniej o 5 punktów). Więcej osób odrzuca też udział w głosowaniu - aż 11 proc. (wzrost o 4 punkty). Z kolei 17 proc. ankietowanych waha się, czy wziąć udział w głosowaniu (na tym samym poziomie, co w sierpniu).

Źródło: Twitter.com, wPolityce.pl

d2xtxn0

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xtxn0

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d2xtxn0

d2xtxn0
Więcej tematów