Trwa ładowanie...
ycipk-228kmp

Wybory parlamentarne 2019. Nowy sondaż: jest "efekt Kukiza". PSL-Koalicja Polska prześcignęła Lewicę

Sytuacja głównych graczy politycznych niewiele się zmieniła. PiS nadal ma dużą przewagę nad Koalicją Obywatelską. Zaskoczeniem może być wynik PSL-Koalicji Polskiej, która uzyskała 8 proc. poparcia i przegoniła Lewicę - wynika z nowego sondażu CBOS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Paweł Kukiz z rodziną głosują w wyborach do PE
Wybory parlamentarne 2019. Paweł Kukiz z rodziną głosują w wyborach do PE (PAP, Fot: Krzysztof Świderski)
ycipk-228kmp

Wyniki sondażu przeprowadzonego 12-19 września zamieścił CBOS na Twitterze.

Z wrześniowego sondażu wynika, że sytuacja PiS nie zmieniła się w stosunku do sierpnia - nadal ma 46 proc. poparcia. Zyskała Koalicja Obywatelska - 23 proc. respondentów chce na nią głosować. To wzrost o 4 punkty w stosunku do sierpnia.

infogram.com
Podziel się
ycipk-228kmp

Dużym zaskoczeniem są wyniki PSL-Koalicji Polskiej - 8 proc. badanych zadeklarowało głosowanie na jej listy (wzrost o 2 punkty). Jak ocenia Wojtek Szacki, dziennikarz "Polityki", wzrost o 2 punkty to spóźniony "efekt Kukiza". W połowie sierpnia okazało się, że oba ugrupowania będą tworzyć wspólne listy.

Wybory parlamentarne 2019. Lewica wyraźnie traci

Nieco gorzej się przedstawia sytuacja Lewicy, która straciła 4 punkty i ledwo przekracza próg wyborczy. Na to ugrupowanie zamierza oddać głos 5 proc. badanych. Jak ocenia Szacki, może to być "efekt Kidawy" - część wyborców lewicowych po ogłoszeniu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydatki Koalicji Obywatelskiej na premiera, przeniosła swoje głosy do głównej partii opozycyjnej. Jak ocenia CBOS, może to być również "wyczerpanie efektu świeżości”.

ycipk-228kmp

Nieznacznie wzrosło także Konfederacji na którą chce zagłosować 3 proc. respondentów (w sierpniu - 2 proc.). Nadal jednak ugrupowanie to znajduje się poniżej progu wyborczego.

Aż 14 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje albo nie chce tego zdradzić.

"Wrześniowy sondaż może wskazywać na lekkie przegrzanie atmosfery politycznej" - uważają eksperci z CBOS. Okazuje się, że spadła liczba osób, które deklarują udział w wyborach do 72 proc. (mniej o 5 punktów). Więcej osób odrzuca też udział w głosowaniu - aż 11 proc. (wzrost o 4 punkty). Z kolei 17 proc. ankietowanych waha się, czy wziąć udział w głosowaniu (na tym samym poziomie, co w sierpniu).

ycipk-228kmp

Źródło: Twitter.com, wPolityce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-228kmp

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-228kmp

ycipk-228kmp
ycipk-228kmp
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów