PolskaKampus w centrum Katowic? Jeszcze długo nie

Kampus w centrum Katowic? Jeszcze długo nie

Akademicki kampus w centrum Katowic? Jeszcze długo nie. w czwartek władze Uniwersytetu Śląskiego i Katowic przedstawiły plany wspólnych inwestycji. Przebudowa ul. Bankowej, budowa nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji przy ul. Pawła oraz przeniesienie akademików z Ligoty do centrum - to trzy priorytety, które mają przesądzić o powstaniu w centrum Katowic kampusu akademickiego. Priorytety, o których w Katowicach słyszy się od lat.

30.04.2010 | aktual.: 30.04.2010 11:41

Wydział RiTV siedzibę na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich ma zamienić na nowoczesny gmach przy ul. Pawła. W kwartale ulic Pawła-Wodna-Górnicza-Warszawska - nazywanym katowickim trójkątem bermudzkim - mają powstać także nowe akademiki.

Warto jednak przypomnieć, że o rewitalizacji kwartału, budowie akademików i wydziału RiTV była mowa już w Strategii Rozwoju Miasta, przyjętej w 2006 r. Obiecywał to też prezydent Piotr Uszok w programie na lata 2006-2010.

Na obie inwestycje przyjdzie poczekać. W sprawie gmachu wydziału RiTV władze Uniwersytetu Śląskiego, Katowic oraz prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich na początku kwietnia podpisali trójstronne porozumienie. Chodzi o przeprowadzenie konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej budynku.

- Nasi studenci i profesorowie nie mogą się już doczekać - mówiła dziekan wydziału prof. Krystyna Doktorowicz. Budowa nowego gmachu miałaby kosztować ok. 24 mln zł, z tego ok. 40% wyłoży miasto.

Konkurs jednak jeszcze nie został ogłoszony. W opinii Uszoka mógłby zakończyć się w lipcu. Od koncepcji do projektu i w końcu rozpoczęcia budowy droga daleka, co pokazuje przykład przebudowy strefy Rondo-Rynek - konkurs na koncepcję rozstrzygnięto w 2006 r., projektowanie przebudowy potrwa do początku 2011 r.

Nowe akademiki to perspektywa jeszcze bardziej odległa. Albo trzeba je wybudować w miejscu burzonych kamienic, albo wyremontować stare budynki, w których są mieszkania socjalne i komunalne.

Problemem są jednak pieniądze, sprawy własnościowe i wyprowadzanie dotychczasowych mieszkańców. W kamienicach przy ul. Wojewódzkiej, Mariackiej, Warszawskiej oraz w kwartale Pawła-Wodna-Górnicza-Warszawska miałoby być w sumie miejsca dla dwóch tysięcy osób.

- Ta liczba może być mniejsza lub większa. Na pewno chcemy, aby były to akademiki nie tylko dla studentów UŚ, ale także innych uczelni - wyjaśniał prof. Wiesław Banyś, rektor UŚ.

W kwartale Pawła-Wodna-Górnicza-Warszawska wyburzenia starych kamienic trwają od kilku lat. - Liczymy, że znajdą się podmioty zainteresowane budownictwem komercyjnym - mówi Uszok. Burzyć trzeba też będzie budynki na tyłach ul. Wojewódzkiej oraz zabudowania między Warszawską a Mariacką.

Ekspresowo będzie prowadzona za to przebudowa ul. Bankowej. Pierwsze łopaty pod budowę studenckiego deptaka mają zostać wbite już pod koniec lipca. Roboty miałyby się zakończyć przed 1 października. Przebudowa ma kosztować ok. dwa miliony złotych. W planie jest zamknięcie ulicy dla ruchu kołowego (z wyłączeniem służb porządkowych i ratunkowych) od ul. Moniuszki do ul. Chełkowskiego. Na długim na ok. 100 metrów odcinku ulicy będą ławki, sporo zieleni i może fontanna. Chodniki zostaną wyłożone kostką betonową i granitową. Bankowa, dziś w godzinach nocnych obstawiona przez prostytutki, będzie po przebudowie monitorowana.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)