Trwa ładowanie...
d2mxvoj

Kamizelka kuloodpormna z nici czarnej wdowy

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zidentyfikowali geny odpowiadające za wytwarzanie nici przez pająka - czarną wdowę. Ich zdaniem, może to pomóc w opracowaniu na przykład bardzo wytrzymałych kamizelek kuloodpornych czy odzieży sportowej nowej generacji.

d2mxvoj
d2mxvoj

Biolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego mają też nadzieję na wyprodukowanie innych materiałów z wykorzystaniem sztucznej pajęczej nici.

Wytrzymałość nici czarnej wdowy na rozciąganie wynosi tyle, co połowa wytrzymałości stali. Nić jest jednak o wiele mniej gęsta, a zatem lżejsza, i o wiele bardziej rozciągliwa.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego poznali genetyczny "przepis" na nić czarnej wdowy dzięki sporządzeniu mapy jej DNA.

Znając ten genetyczny kod, chcą obecnie zsyntetyzować nić, która jest prawdopodobnie jedną z najbardziej wytrzymałych spośród nici pajęczych.

d2mxvoj

Zastosowania przemysłowe mogłyby być bardzo powszechne - ocenia dr Nadia Ayoub z uniwersytetu kalifornijskiego. Nici można by używać np. w szwach chirurgicznych i niezwykle wytrzymałych sieciach kablowych. Wśród innych zastosowań wymienia się też odzież dla sportowców czy kamizelki kuloodporne.

W rzeczywistości wszystkie te cuda, jakie Spiderman wyczyniał ze swoją nicią, można by powtórzyć, gdyby udało się stworzyć takie sztuczne włókno. Można by było zawisać na ścianie - mówi Ayoub.

Obecnie naukowcy próbują zsyntetyzować budujące nić białko w ilościach wystarczająco dużych, aby możliwa była jego produkcja na skalę przemysłową.

Biolodzy wykorzystali do tego pomidory, w które włączono materiał genetyczny tak, aby białko pajęczej nici pozyskiwać z nasion tej rośliny.

Uniwersytet próbuje uzyskać patent na to osiągnięcie.

d2mxvoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mxvoj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj