ycipk-6gfu3n

Kamienica na Wyspie Słodowej nie pójdzie pod młotek. Zajmą się nią aktywiści

Jedyna kamienica na wrocławskiej Wyspie Słodowej nie zostanie sprzedana - taką decyzję podjął prezydent miasta, Rafał Dutkiewicz. Obiekt od pewnego czasu jest w centrum zainteresowania grup miejskich aktywistów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kamienica na Wyspie Słodowej nie pójdzie pod młotek. Zajmą się nią aktywiści
(WP, Fot: Michał Dzierżak)
ycipk-6gfu3n

Przez trzy miesiące, od końca lutego do końca maja, trwały konsultacje społeczne dotyczące planów wykorzystania jedynej pozostającej na terenie Wyspy Słodowej we Wrocławiu kamienicy. Miały one bezpośredni związek z powstaniem Grupy Inicjatywnej Wyspa Słodowa 7, która w styczniu 2015 r. wyraziła sprzeciw wobec prywatyzacji budynku. Jej członkowie doprowadzili do licznych spotkań z władzami miasta w tej sprawie, rozpoczęli również przygotowywanie ewentualnych koncepcji zagospodarowania obiektu.

Kamienica Wyspa Słodowa 7 została wystawiona na sprzedaż w sierpniu 2014 r., a jej cena wywoławcza sięgnęła siedmiu milionów złotych. Chętnych na zakup budynku nie było. Plany zagospodarowania przestrzennego przewidywały utworzenie w budynku hotelu, biur lub punktów gastronomicznych. Grupa inicjatywna sprzeciwiła się prywatyzacji, a petycję o przywrócenie obiektu mieszkańcom miasta podpisali m.in. Waldemar Fydrych czy Lech Janerka.

Pojawiły się plany stworzenie na wyspie centrum społeczno-kulturalnych inicjatyw oraz terenów wypoczynkowo-rekreacyjnych. Miasto w odpowiedzi postanowiło zorganizować konsultacje społeczne, które miały wyłonić koncepcje zagospodarowania kamienicy na wyspie.

ycipk-6gfu3n

- Efektem trzymiesięcznych konsultacji, w których uczestniczyły różne osoby i środowiska, są 34 uwagi i pomysły, stanowiące załącznik do pokonsultacyjnego raportu – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor biura ds. partycypacji w Urzędzie Miejskim.

Pośród wspomnianych przez Świerczewskiego pomysłów znalazły się m.in. takie jak stworzenie na wyspie przestrzeni dla foodtrucków, utworzenie w kamienicy miejsca dla uchodźców w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców, Urzędu Stanu Cywilnego, zorganizowania mediateki lub filii ogrodu botanicznego na całej przestrzeni wyspy. Wiele projektów to fuzja różnych funkcji – edukacyjnej, gastronomicznej, kulturalnej, biurowej, warsztatowej, hotelowej itp.

Po zapoznaniu się z wynikami konsultacji, prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, podjął decyzję, że kamienica na Słodowej nie pójdzie jednak pod młotek.

- Planowaliśmy sprzedaż kamienicy nie dlatego, że byliśmy przeciwni jakimkolwiek inicjatywom, a dlatego, że takich inicjatyw po prostu nie było – tłumaczy Dutkiewicz.

ycipk-6gfu3n

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na projekt zagospodarowania obiektu, który skierowany jest przede wszystkim do organizacji pozarządowych. Swoje propozycje aktywiści będą mogli zgłaszać prawdopodobnie od 1 sierpnia, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie października 2015 r. Wówczas autorzy zwycięskiej koncepcji dostaną klucze do kamienicy.

- Budynek pozostanie własnością miejską, a zwycięska organizacja pozarządowa będzie mogła tam prowadzić działalność opisaną w zgłoszonym do konkursu projekcie. Taka organizacja może również znaleźć partnera prywatnego, który zajmie się np. remontem budynku, ponieważ miasto na ten cel w chwili obecnej nie może przeznaczyć zbyt dużej kwoty – dodał prezydent.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

ycipk-6gfu3n
Polub WP Wiadomości
ycipk-6gfu3n
ycipk-6gfu3n