Trwa ładowanie...
d2toldk

Kamala Harris – kobieta, która złamała niejedną barierę

Najnowsze informacje

Kobiety w polityce nie mają łatwo. Czarnoskóra kobieta w świecie, który nadal jest pełen uprzedzeń i rasizmu mogłaby mieć jeszcze trudniejszą drogę na szczyt. Kamala Harris się jednak nie poddała. Została pierwszą w historii wiceprezydentką USA, a tym samym jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata.

d2toldk
5.0
(1 głos)
Oceń:
Data urodzenia:

20.10.1964 (wiek: 56 lat)

Miejsce urodzenia:

Okland

Płeć:

Kobieta

Pochodzenie:

Córka imigrantów z Indii i Jamajki

Nagrody:

Człowiek roku "Time" za rok 2020

Kamala Harris - pierwsza w historii wiceprezydentka USA
PAP

Kamala Harris urodziła się 20 października 1964 roku w Oakland w Kalifornii w rodzinie imigrantów z Jamajki i Indii. Jej matką była lekarka Shymala Gopalan, a ojcem ekonomista Donald J. Harris. Małżeństwo nie przetrwało próby czasu i zakończyło rozwodem, kiedy Kamala miała 7 lat.

W 1986 roku Kamala Harris ukończyła studia politologiczne i ekonomiczne na Harvardzie. Okres studiów był dla niej bardzo aktywny. Była członkiem rady studentów sztuk wyzwolonych, brała udział w debatach, organizowała programy mentorskie dla lokalnej młodzieży, protestowała przeciwko segregacji rasowej.

3 lata później, w 1989 roku, Harris ukończyła prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Kamala Harris rozpoczyna łamanie barier

W kolejnych latach Kamala Harris pięła się po szczeblach kariery prawniczej. Licencję prawniczą otrzymała w 1990 roku. Wówczas specjalizowała się w sprawach dotyczących napastowania seksualnego dzieci. W latach 2002-2004 jako pierwsza w historii Afroamerykanka pełniła funkcję prokuratora okręgowego San Francisco.

Kolejnym awansem i złamaniem barier było objęcie przez nią stanowiska prokuratora generalnego Kalifornii w 2011 roku. Była pierwszą kobietą, pierwszym Afroamerykaninem i pierwszym Amerykaninem azjatyckiego pochodzenia, która pełniła tę funkcję. Prokuratorem generalnym była do 2017 roku.

Kamala Harris wkracza do świata polityki

Rok 2016 przyniósł kolejny przełom w jej karierze. Harris została wówczas senatorką ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Warto podkreślić, że była dopiero drugą w historii Afroamerykanką, której udało się tego dokonać.

Funkcję senatora porzuciła w 2021 roku, kiedy to została zaprzysiężona na wiceprezydenta USA u boku Joe Bidena. Mimo zmiany stanowiska nadal współpracuje z Senatem. Z racji pełnienia tej funkcji to ona decyduje o wyniku głosowania w przypadku remisu w głosowaniu Senatorów.

Kamala Harris – droga do wiceprezydentury

Początkowo Kamala Harris mierzyła w fotel prezydenta, a nie wiceprezydenta USA. O starcie w prawyborach Partii Demokratycznej poinformowała na antenie ABC News. Pierwsze sondaże dawały jej wysokie notowania, jednak z czasem zainteresowanie jej kandydaturą malało. To skłoniło Kamalę Harris do wycofania swojej kandydatury z walki o start w wyborach prezydenckich. Ostateczna decyzja zapadła w grudniu 2019 roku.

Kandydatem demokratów w wyborach prezydenckich 2020 został Joe Biden. W sierpniu 2020 roku pretendent do objęcia stanowiska prezydenta ogłosił, że jego kandydatką na stanowisko wiceprezydenta będzie Kamala Harris. Przed nią jedynie dwukrotnie stanowisko to proponowano kobietom. Były to Geraldine Ferraro w 1984 roku i Sarah Palin w 2008 roku.

Kamala Harris jest pierwszą w historii kobietą i Afroamerykanką, która objęła stanowisko wiceprezydenta USA. Jej zaprzysiężenie miało miejsce 20 stycznia 2021 roku.

Jakie poglądy ma Kamala Harris?

Wiceprezydentka USA jest zagorzałą przeciwniczką kary śmierci. Walczy z dyskryminacją rasową. Uważa również, że USA potrzebują reformy policji i wymiaru sprawiedliwości. Jest zwolenniczką związków homoseksualnych i dostępu do aborcji.

Prywatnie najlepszą przyjaciółką Kamali jest jej siostra Maya. Jej mężem jest prawnik Douglas Emhoff, z którym wspólnie wychowuję dwójkę jego dzieci z poprzedniego małżeństwa.

d2toldk
d2toldk
d2toldk
d2toldk
Więcej tematów
d2toldk