Kalisz i Ujazdowski o Konstytucji
Ryszard Kalisz, poseł SLD i przewodniczący parlamentarnego klubu ds. konstytucji, przyznał, że obecnie obowiązująca Konstytucja zawiera przepisy nieprecyzyjne. Wśród takich przepisów gość radiowych Sygnałów Dnia wymienił przepis dotyczący zgłoszenia w ciągu 2 lat od wejścia w życie Konstytucji projektów zmian niektórych ustaw.
02.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
_ Niedookreślony został również przepis dotyczący współpracy prezydenta w kwestii polityki zagranicznej z premierem i odpowiednim ministrem_ - powiedział Kalisz.
W opinii Kazimierza Ujazdowskiego z Prawa i Sprawiedliwości Konstytucja z 1997 roku, w odróżnieniu od Małej Konstytucji, lepiej porządkuje relacje między centralnymi organami władzy państwowej. Mała Konstytucja utrzymywała bowiem system resortów prezydenckich i wprowadzała bałagan do ustroju politycznego - powiedział Ujazdowski.
Goszczący w Polskim Radiu, poseł Ujazdowski, jako jeden z korzystniejszych przepisów Konstytucji, wymienił zapis o ustalaniu wysokości podatków i o ich nakładaniu wyłącznie w drodze ustawowej. Do 1997 roku władza wykonawcza mogła dobrowolnie regulować system podatkowy.
Zdaniem Kazimierza Ujazdowskiego to, co niedobre w obowiązującej obecnie Konstytucji wynika z przewagi interesu politycznego SLD, mającego w 1997 roku decydujący wpływ na uchwalenie tej ustawy nad koncepcją ustrojową. Dzisiaj SLD zamierza powtórzyć ten sam błąd - podkreślił Ujazdowski, nawiązując do propozycji SLD dotyczącej likwidacji Senatu.
We wtorek mija 5 lat od uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Ustawa Zasadnicza, uchwalona 2 kwietnia, weszła w życie 17 października 1997 r. Wcześniej obowiązywała tzw. Mała Konstytucja z 1992 r., która stanowiła przejściowe rozwiązanie w okresie przechodzenia od komunizmu do demokracji.(miz)