Niedziela, 13 grudnia 1981 roku
Wieczorem 12 grudnia Rada Państwa, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podejmuje decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całej Polski. Oficjalnym powodem jest trudna sytuacja gospodarcza kraju oraz uprzedzenie "konfrontacji siłowej" z "Solidarnością", która według władz na 17 grudnia miała zaplanować opozycja. Według podejmujących decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego, uzasadnieniem było również zagrożenie interwencją wojsk radzieckich w Polsce. W czasie stanu wojennego ta przyczyna nie była oficjalnie podawana.
Przeczytaj też: Jaruzelski: społeczeństwo popierało stan wojenny
W nocy z soboty na niedzielę (12 i 13 grudnia) rozpoczęły się aresztowania w ramach akcji "Jodła", w pierwszym tygodniu zatrzymano ok. 5 tys. osób, a do końca stanu wojennego ok. 10 tys. osób, głównie działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Zatrzymani trafili do więzień oraz ośrodków internowania. 13 grudnia we wszystkich działaniach związanych z wprowadzeniem stanu wojennego udział wzięło 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz 30 tys. funkcjonariuszy służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Od tego dnia sądy mogły wydawać wyroki w przyspieszonym trybie i stosować zaostrzone kary z karą śmierci włącznie.
Aby ograniczyć możliwość komunikowania się, wyłączono telefony (do 10 stycznia 1982 roku), wprowadzono zakaz zgromadzeń, zawieszono działalność organizacji społecznych i wprowadzono godzinę milicyjną (od godz. 22 do 6 rano, początkowo od 19). Wstrzymano wydawanie części tytułów prasowych i programów telewizyjnych. Bez zawiadamiania władz, nie można było zmieniać miejsca pobytu. Odwołano zajęcia w szkołach (do 4 stycznia 1982 roku) i na uczelniach wyższych (do 8 lutego 1982 roku).