Trwa ładowanie...

Kaczyński zapowiada. "Ten teren powinien być chroniony nie tylko przeciwlotniczo, ale także przeciwrakietowo"

- Ten teren powinien być chroniony nie tylko przeciwlotniczo, ale także przeciwrakietowo - powiedział w poniedziałek w Radiu Szczecin Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do infrastruktury znajdującej się na Pomorzu Zachodnim, m.in. terminalu LNG i rurociągu Baltic Pipe.

Kaczyński zapowiada. "Ten teren powinien być chroniony nie tylko przeciwlotniczo, ale także przeciwrakietowo" Kaczyński zapowiada. "Ten teren powinien być chroniony nie tylko przeciwlotniczo, ale także przeciwrakietowo" Źródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d3uk7kp
d3uk7kp

Wicepremier, pytany o znaczenie Pomorza Zachodniego dla bezpieczeństwa kraju, wskazał, że jest ono bardzo duże "w razie wariantu najgorszego" – ale na taki musi być przygotowana polityka bezpieczeństwa.

Pomorze będzie chronione?

- Gaz z portu i z rurociągu to jest coś, bez czego polska gospodarka nie mogłaby funkcjonować – przynajmniej prawidłowo funkcjonować – a to może być zaatakowane. Ten teren powinien być chroniony nie tylko przeciwlotniczo, ale także przeciwrakietowo – powiedział Kaczyński.

Dodał, że wiadomo, iż "Rosjanie mają dużo rakiet, używają ich w tej chwili w Ukrainie i jest możliwe zabezpieczenie" i że potrzebne są do tego kolejne inwestycje. Wspominając o procedowaniu w USA reaktywacji ustawy Lend Lease, pozwalającej na wypożyczanie broni na pięć lat stwierdził, że "jest to pewna opcja", ale Polska chce też kupować broń "i to na wielką skalę".

- Wielkie miasta w Polsce, a Szczecin do nich należy, są miejscem, które może być szczególnie łatwo przedmiotem ataku, tym bardziej, że tam jest ważny port, a obok jest port Świnoujście. Ten zespół portowy też ma dla nas znaczenie. Krótko mówiąc, to musi być teren szczególnie chroniony i oczywiście będziemy nad tym pracować, żeby ta ochrona powstała – powiedział Kaczyński.

d3uk7kp

Zaznaczył, że Pomorze Zachodnie musi być "dobrze rozwiniętą, silną częścią kraju z dużą, silną stolicą, ale też innymi miastami i wsiami", a zaniedbania czasów komunistycznych "muszą być możliwie szybko zlikwidowane". - To jest w naszym wspólnym interesie – dodał.

Niemcy i Rosja "mają tendencję do dominacji i ekspansji"

Pytany o samorządy jako "jednostki będące w opozycji do rządu" powiedział, że "w polskiej konstytucji i rząd, i samorządy tworzą państwo, aparat państwowy" i "w Polsce samorząd nie jest samodzielną organizacją społeczną". - To przeciwstawienie jest absurdalne i z punktu widzenia polskiej konstytucji, i z punktu widzenia polskich interesów. Musimy być państwem spójnym, dlatego, że mamy silniejszych od siebie sąsiadów i taką historię, jaką mamy – powiedział Kaczyński.

Dodał, że obaj sąsiedzi "mają tendencję do dominacji i ekspansji, która się bardzo różnie dzisiaj przejawia". - Nie chcę w żadnym razie porównywać Niemiec i Rosji - ale ta tendencja istnieje (…) i tym bardziej musimy umieć na to odpowiedzieć, jeśli chcemy być gospodarzami we własnym kraju - powiedział.

d3uk7kp

Szef PiS mówił, że Polska ma perspektywę, aby stać się "zamożnym i naprawdę silnym państwem europejskim", potrzebne jest rozwiązanie problemów ekonomicznych, szczególnie tych, które wiążą się z "najnowocześniejszym rozwojem". Zwrócił też uwagę na problem demograficzny.

Zapytany o słowa prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera dotyczące pomyłki we wcześniejszych kontaktach z Rosją powiedział, że cieszy się z tych słów, ale gdyby usłyszał je od kanclerza Olafa Scholza i minister spraw zagranicznych Annalene Baerbock, byłby również "bardzo rad". Ocenił, że powinni oni "radykalnie, jednoznacznie przesterować politykę Niemiec".

"Mam przeświadczenie" o Smoleńsku

Pytany o katastrofę smoleńską podkreślił, że strata brata, bratowej i wielu przyjaciół jest dla niego strasznie bolesna. - Mam też dzisiaj całkowicie ugruntowane przeświadczenie, co się wtedy stało – podkreślił.

d3uk7kp

Zaznaczając, że jako prawnik potrzebował dowodów i sądzi, że "dzisiaj takie są". - To był zamach. Kto go zorganizował, nietrudno się domyślić, chociaż tutaj o dowody procesowe ad personam jest dużo trudniej (…). Chociaż domyśleć się jest też bardzo łatwo. Ale co innego się domyślać, a co innego mieć dowód procesowy – powiedział Kaczyński.

- Zawsze mówiłem w formie przypuszczającej, w formie, która mówiła o dużej dozie prawdopodobieństwa, że to właśnie tak było. Tym razem powiem, że po prostu tak było – stwierdził.

Podkomisja smoleńska, kierowana przez Antoniego Macierewicza ma w poniedziałek przed południem zaprezentować raport ze swych prac. Macierewicz w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział m.in., że zawiera on informację, iż "przyczyną techniczną dramatu smoleńskiego były dwie, przynajmniej dwie eksplozje, które zniszczyły ten samolot".

d3uk7kp

Zobacz też: Kaczyński o dowodach w sprawie katastrofy smoleńskiej. "Dzisiaj wiemy, co się stało"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3uk7kp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3uk7kp
Więcej tematów