Ziobro do dymisji? Rozmowy Kaczyńskiego na Nowogrodzkiej
Kryzys w koalicji Zjednoczonej Prawicy trwa, a z medialnych deklaracji wynika, że główne rozstrzygnięcia zapadną w tym tygodniu. Zanim dojdzie do rozmów z Porozumieniem i Solidarną Polską w poniedziałek politycy Prawa i Sprawiedliwości spotykają się we własnym gronie.
Najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości spotkają się w poniedziałek o godz. 13 - - powiedział w TVN24 Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. Władze PiS mają podjąć decyzje w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy oraz dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.
- Jeden z mniejszych koalicjantów chce mieć wpływ na całość działań, a do tego staje się nieprzewidywalny - tak Dworczyk opisał ostatnie działania partii Zbigniewa Ziobry.
Dworczyk stwierdził też, że "trudno toczyć dyskusje o sprawy programowe, kiedy koalicjanci nagle zmieniają front". - W ostatnim czasie nasi partnerzy nie postępowali fair - powiedział szef KPRM.
Z zapowiedzi z obozu partii Jarosława Kaczyńskiego wynika, że na spotkaniu zapaść ma decyzja w sprawie przyszłości ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
Rozstrzygnięć jeszcze nie ma, ale są już pierwsi kandydaci na giełdzie nazwisk następcy, a wśród nich m.in. Przemysław Czarnek.
Ziobro do dymisji? Rozmowy Kaczyńskiego na Nowogrodzkiej
Nie jest wykluczone, że władze PiS zajmą się również kwestią 15 posłów partii, którzy zostali zawieszeni w prawach członka za głosowanie przeciw ustawie dotyczącej zwierząt. W tej grupie jest minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Michał Dworczyk apelował, aby poczekać do popołudnia z komentarzami ws. przyszłości koalicji. - Prezes PiS mógłby odegrać pozytywną stabilizującą rolę w ramach rządu i Zjednoczonej Prawicy - powiedział z kolei polityk PiS, pytany przez Konrada Piaseckiego, czy możliwe jest wejście do rządu Jarosława Kaczyńskiego.
Marszałek województwa chce usunąć koalicjantów PiS
Tarcia między PiS i koalicjantami widać również w polityce poza Warszawą. Marszałek województwa podkarpackiego złożył wniosek formalny o usunięcie członków Solidarnej Polski z zarządu województwa.
Podkarpacie obok Małopolski uważane jest za jeden z mateczników Solidarnej Polski.
Najnowszy sondaż dla WP. Koalicjanci bez PiS na samym końcu
Kryzys w Zjednoczonej Prawicy wybuchł po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy o ochronie zwierząt oraz po debacie o projekcie ustawy dotyczącej odpowiedzialności urzędników.
W negocjacjach z Jarosławem Gowinem i Zbigniewem Ziobrą niekwestionowaną przewagę Jarosławowi Kaczyńskiemu dają wyniki badań. W najnowszym sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry otrzymała 1,5 proc. wskazań, a Porozumienie Jarosława Gowina - 1,2 proc.