Trwa ładowanie...

Kaczyński stawia ultimatum posłom ws. list do PE. "Nie przyjmuje odmów"

Komitet Polityczny PiS zebrał się w siedzibie partii przy Nowogrodzkiej, by ustalić ostateczny skład list do Parlamentu Europejskiego. Według informacji Wirtualnej Polski nie wszyscy posłowie chcą kandydować. Ale nie mogą odmówić władzom partii. - Prezes powiedział to jasno na posiedzeniu klubu - twierdzą źródła w PiS.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, układa listy do PEJarosław Kaczyński, prezes PiS, układa listy do PEŹródło: East News, fot: Lukasz Kalinowski
d4e7lpf
d4e7lpf

- Traktuje się posłów jak mięso armatnie, które musi walczyć o to, by parę osób dostało miejsce w Brukseli - zżyma się jeden z rozmówców z PiS.

Inny mówi tak: - Na listach ma być większość posłów, ale naprawdę - nie wszyscy chcą startować. Ludzie mają już dość kampanii. Nie chcą przepalać energii i zarzynać się w walce z kolegami z listy. Po co?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaskakujący wywiad Obajtka. Wicepremier: sytuacja była mętna

Po to, by - jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce - zmaksymalizować wynik wyborczy PiS. Zgodnie z zasadą Jarosława Kaczyńskiego. - Prezes chce, by nasi "zabijali" się na listach, wymusza rywalizację - zdradził nam jeden z polityków PiS.

d4e7lpf

Miał na myśli to, że Jarosław Kaczyński wystawi na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego większość znanych posłów, a w okręgach wymusi konkurencję między nimi. Wszystko po to, by uzyskać jak najlepszy wynik w czerwcu. Pisaliśmy o tym w WP w środę - dzień przed zebraniem Komitetu Politycznego.

Nie wszyscy są jednak z tego zadowoleni. Nie wszyscy bowiem są chętni kandydować, skoro i tak wiedzą, że liczba mandatów do zdobycia jest znacznie ograniczona. Wielu ma też dość kolejnych kampanii. Jeden z posłów PiS przymierzanych na listy do PE przyznaje, że "kiedy trzeba było wesprzeć kampanię do Sejmu, to europosłowie nie chcieli być na listach, a my teraz musimy".

Inny również pyta: - Dlaczego europosłowie PiS nie chcieli wesprzeć list PiS do Sejmu, a teraz posłowie na Sejm muszą?

Wielu w PiS uważa, że nie jest to uczciwe podejście. Podobne odczucia da się zauważyć również w innych formacjach: Koalicji Obywatelskiej czy Lewicy.

d4e7lpf

W PiS jednak wszyscy muszą podporządkować się woli lidera. Dlatego wszyscy będą pracować w kampanii i mają być z tego rozliczani. - Prezes Kaczyński na klubie PiS jasno się wyraził: nie przyjmuje odmów - zdradza nasz rozmówca z PiS. A jeśli ktoś będzie uchylał się od kandydowania, poniesie konsekwencje. Jakie? Zdecyduje prezes.

Według wewnętrznych sondaży PiS, partia w wyborach do PE będzie mogła liczyć na ok. 19-20 mandatów. Sceptycy twierdzą jednak, że może być mniej. - Dopalamy listy obecnymi posłami, same duże nazwiska. Większość z nich wie, że się nie dostanie, ale wszyscy mają zmaksymalizować wynik - tłumaczył nasz rozmówca z Nowogrodzkiej.

d4e7lpf

Inne źródło przyznaje: - Na listach będą też kandydaci z wyborów samorządowych, którzy się sprawdzili i wypromowali. Głównie jednak posłowie. Żadnych beniaminków.

Jak pisaliśmy w WP, na listach do PE w trzynastu okręgach (w każdym będzie dziesięciu kandydatów) znajdzie się większość obecnych parlamentarzystów klubu PiS. W tych samych okręgach często będą kandydować "wewnętrzni" rywale, którzy nie pałają do siebie sympatią lub mają odmienne interesy w partii i regionie. Wszystko po to, by wymusić między nimi konkurencję. Tak będzie m.in. na Dolnym Śląsku.

- Rywalizacja jest największym motywatorem. Każdy będzie chciał zdobyć jak najlepszy wynik, więc każdy będzie pracować. A to przełoży się na liczbę mandatów w PE i końcowy wynik całej partii - słyszymy od naszych źródeł w PiS.

Ale nie wszyscy są z takiego stanu rzeczy zadowoleni. Niektórzy twierdzą, że wielu będzie zniechęconych walką z rywalami z jednej listy.

d4e7lpf

Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Napisz do autora: michal.wroblewski@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4e7lpf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e7lpf
Więcej tematów