Trwa ładowanie...

Kaczyński skrytykował Dudę ws. TVP. Jest odpowiedź prezydenta

- Każdy ma swoje obowiązki i swoje zadania. Prezydent RP również. Ja przede wszystkim zajmuję się kwestiami bezpieczeństwa - powiedział prezydent Andrzej Duda pytany o słowa prezesa PiS, który skrytykował Dudę "za brak aktywności" ws sytuacji w TVP. - Wczoraj w sposób rażący została złamana Konstytucja przez ministra Sienkiewicza. Nie może być tak, że uchwały Sejmu zastępują ustawy - dodał prezydent.

Kaczyński skrytykował Dudę ws. TVP. Jest odpowiedź prezydentaKaczyński skrytykował Dudę ws. TVP. Jest odpowiedź prezydentaŹródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d41zcr6
d41zcr6

- Jeżeli pan premier czy jego współpracownicy chcą zmienić zasady prawne powoływania władz mediów publicznych, to proszę bardzo, ale najpierw trzeba zmienić ustawę, a nie przyjmować w Sejmie akt, który nie jest aktem prawnym, który nie tworzy obowiązującego prawa - oświadczył prezydent w Radiu Zet.

Według prezydenta, obecny rząd ignoruje obowiązujące przepisy dokonując zmian w mediach publicznych. - Pominięto wczoraj przepisy obowiązującego prawa, co stanowi rażące naruszenie Konstytucji i nie można się z tym zgodzić. Działanie ministra kultury? Tak, to są całkowicie bezprawne działania. To jest anarchia - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zastanawiał się podczas wywiadu "czy przedstawiciele rządu są w stanie przedstawić choć jednego, odpowiedzialnego prawnika, który wyjdzie i powie, że to, co zrobili jest zgodne z prawem".

Dopytywany czy "podstawą do działań w mediach publicznych mogą być wyrok TK lub przepisy dotyczące spółek prawa handlowego", Duda ocenił, że "nie mogą". - Jeśli coś jest nieuregulowane w ustawie, to wtedy stosuje się kodeks spółek handlowych, a akurat ta sprawa jest szczegółowo uregulowana - dodał.

d41zcr6

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Morawiecki o zamieszaniu w TVP. "Tak ostrych słów zwykle nie używam"

Politycy PiS w siedzibie TVP. "Bardzo mnie to martwi"

Andrzej Duda skomentował też protest, jaki od kilku dni w siedzibie TVP prowadzą politycy Prawa i Sprawiedliwości. - Bardzo martwi mnie ta sytuacja. Myślę, że wielu ludzi jest bardzo zmartwionych tym, co się dzieje. Potrzebna jest dyskusja polityczna, ale przede wszystkim przestrzeganie prawa i norm konstytucyjnych - oświadczył.

d41zcr6

- Nikt rzetelny nie może powiedzieć, że ta sprawa, przez obecnie rządzącą większość, jest załatwiana w sposób rzetelny. Bo nie jest załatwiana w sposób rzetelny. Można to było załatwić na drodze parlamentarnej, a nie w sposób siłowy - podkreślił prezydent.

Kamiński i Wąsik skazani. Andrzej Duda: nie zgadzam się

Bogdan Rymanowski pytał też o prawomocne skazanie ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezydent oświadczył, że jego akt łaski wobec tych osób wciąż "jest w mocy".

- Absolutnie nie zgadzam się z werdyktem sądu (...) uważam, że jest to całkowite złamanie norm konstytucyjnych - podkreślił Andrzej Duda.

Przeczytaj też:

Źródło: Radio Zet/WP Wiadomości

d41zcr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41zcr6
Więcej tematów