Trwa ładowanie...

Kaczyński negocjował ws. Srebrnej na Nowogrodzkiej. Teraz może mieć kłopoty

Poseł PO Krzysztof Brejza opublikował stanowisko PKW ws. jego interwencji. Z dokumentu wynika, że negocjacje Jarosława Kaczyńskiego w siedzibie PiS w sprawie spółki Srebrna mogły być wbrew prawu. PKW powołuje się na przepis karny art. 49b ustawy o partiach politycznych.

Share
Kaczyński negocjował ws. Srebrnej na Nowogrodzkiej. Teraz może mieć kłopoty
Źródło: PAP
d3abxcs

Polityk PO zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej z pytaniem, czy "w lokalu lub nieruchomości posiadanej przez partię polityczną służacej do wskazanych przez nią celów statutowych mogą być prowadzone negocjacje, rozmowy lub inne działania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez spółki prawa handlowego, które nie zarządzają majątkiem Skarbu Państwa".

Odpowiedź wpłynęła 15 kwietnia. Według PKW, w myśl art 24. ust. 5 partia polityczna może użyczać posiadane przez siebie nieruchomości i lokale jedynie na biura poselskie, senatorskie oraz biura radnych gminy, powiatu albo województwa. Zezwolenie na udostępnienie lokalu w innym celu niz statutowym jest "naruszeniem tego ograniczenia".

d3abxcs

Jednocześnie zaznaczono, że "ocena, czy partia działa zgodnie z art. 24 ust. 5 nie należy do PKW, lecz do organów ścigania i sądów, ponieważ naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie określone w art. 49b. ustawy". Chodzi o "użyczenie nieruchomości partii wbrew przepisom ustawy, naruszenie zasad gromadzenia środków finansowych partii". Grozi za to kara grzywny.

"Bum❗️Jednoznaczne stanowisko #PKW na moją interwencję: Negocjacje JK w siedzibie PiS (opłacanej przez partię) w sprawie deweloperki #Srebrna , to złamanie prawa - przepis karny art. 49b ustawy o partiach" - czytamy we wpisie posła Krzysztofa Brejzy (pis. oryg. - przyp. red.).

Zobacz także: Gen. Różański odpowiada Macierewiczowi. Niespodziewana deklaracja

Przypomnijmy: Austriak Gerald Birgfellner oskarżył Jarosława Kaczyńskiego o próbę oszustwa. Obcokrajowiec domaga się od spółki Srebrna zapłaty ok. 40 milionów złotych. Chodzi o zlecenie budowy dwóch wieżowców tzw. K-Towers w centrum Warszawy. Na początku roku wypłynęły tzw. Taśmy Kaczyńskiego, które ujawniają negocjacje prezesa PiS w siedzibie partii na Nowogrodzkiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3abxcs

Podziel się opinią

Share
d3abxcs
d3abxcs
Więcej tematów