Już trzy ataki na Polskę ze strony Rosji. Ale możemy czuć się bezpieczni, bo mamy "najlepszych kryptologów na świecie"

Zwykli obywatele Polski nawet nie wiedzą, co dzieje się w wielkim świecie. Okazuje się, że mieliśmy już trzy ataki cybernetyczne ze strony Rosji. Możemy jednak spać spokojnie, bo mamy najlepszych kryptologów i software na świecie. Tak przynajmniej twierdzi Antoni Macierewicz. - Nie mogę jednak powiedzieć, jak sobie poradziliśmy, bo takiej "kuchni" przedstawiać nie mogę - dodał. Przy okazji zaapelował do prezydenta ws. aneksu do raportu z weryfikacji WSI.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef MON nie chciał zdradzić, jak poradziliśmy sobie z atakiem
Szef MON nie chciał zdradzić, jak poradziliśmy sobie z atakiem (PAP/EPA, Fot: Leon Neal)

Szef MON właśnie wrócił z rozmów na szczycie w Londynie. Spotkali się tam polscy i brytyjscy ministrowie obrony oraz spraw zagranicznych. Do stołu zasiedli: Antoni Macierewicz, Michael Fallon, Witold Waszczykowski oraz Boris Johnson. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa cybernetycznego.

A to sprawa bardzo ważna, bo jak wyjaśnił szef MON, "Polska doświadczyła trzech ataków ze strony Rosji". - Ostatni udało nam się odeprzeć. Zaatakowane przedsiębiorstwa na Ukrainie, które miały swoje oddziały w innych krajach - o ile w innych krajach europejskich zostały zablokowane, to w Polsce nie. Udało nam się uniemożliwić oddziaływanie na te przedsiębiorstwa, na ich systemy komputerowe - powiedział minister obrony..

- Nie mogę powiedzieć jak sobie poradziliśmy, bo takiej "kuchni" przedstawiać nie mogę - wyjaśnił Antoni Macierewicz w "Kwadransie Politycznym" w TVP.

Ale dodał, że to zasługa naszych systemów informatycznych. - Mogę powiedzieć, że systemy, które posiadamy, którymi kierują głównie ludzie odpowiedzialni za Narodowe Centrum Kryptologii, są bardzo skuteczne. Wciąż Polska ma najlepszych kryptologów, najlepszy software na świecie - wyjaśnił. Dlatego też, ważny jest nasz sojusz z USA.

- Stany Zjednoczone Donalda Trumpa są państwem, które podkreśla swoje szczególne związki z Polską. Agresja rosyjska narasta, a odstraszanie za pomocą wojsk amerykańskich jest dla nas bardzo ważne,. Przynajmniej dopóki nie wzmocnimy armii - wyjaśnił.

"Prezydent powinien zwrócić SKW aneks do raportu z weryfikacji WSI"

- Blokowanie przekazania tego raportu z powrotem do SKW jest działaniem nieroztropnym i dla Polski naprawdę niekorzystnym. Dlatego ze względu na zawarte w nim, a potrzebne kontrwywiadowi wojskowemu informacje, powinien go zwrócić - wyjaśnił minister obrony narodowej.

Tego o Antonim Macierewiczu mogłeś nie wiedzieć - zobacz

- Jeżeli pan prezydent zdecydował się nie publikować raportu, chociaż ustawa tak stanowi, to jest w jego uprawnieniach. To jest zupełnie bezsporne. Ale w takim razie powinien ten materiał zwrócić do SKW, której to jest po prostu potrzebne do kontynuowania działalności - ocenił.

Degradacja generałów. Macierewicz: potwierdzam to

Ostatnio Wirtualna Polska informowała, że w ciągu najbliższych kilku tygodni rząd przyjmie nowe przepisy. Chodzi o ustawę, która pozwoli na odebranie stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi. Według projektu, oficerów degradować ma minister obrony narodowej, zaś generałów - prezydent. To jeden ze sztandarowych projektów Macierewicza.

- Prace w sprawie ustawy, która ma doprowadzić do zdegradowania niektórych generałów, są prowadzone. Potwierdzam to. Ci, którzy są odpowiedzialni za działania wymierzone w niepodległość Polski, powinni zostać zdegradowani - zdradził szef MON.

Polub WP Wiadomości