Trwa ładowanie...
d43z7w1

Już dziś starcie Migalski vs Ziemkiewicz. Transmisja w WP o godz. 18

Publicyści Marek Migalski i Rafał Ziemkiewicz będą w środę dyskutować nt. pojęcia "narodu". Pretekstem jest zaskakująca książka Marka Migalskiego wydana przez "Liberté!" "Naród urojony".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(PAP)
d43z7w1

Czy naród jest sztucznym konstruktem, czy jednak istnieje obiektywnie? O tym dyskutować będą dr Marek Migalski, politolog, komentator polityczny i, jak sam siebie przedstawia, emerytowany polityk, oraz red. Rafał Ziemkiewicz, pisarz, publicysta, współzałożyciel Stowarzyszenia Endecja.

W "Narodzie urojonym" autor zadaje pytania: "Jak doszło do tego, że ze wszystkich znanych wartości, naród ogniskuje chyba najwięcej emocji i, być może, pochłonął najwięcej ofiar w historii świata?". A zaraz potem: "Dlaczego obecnie żyjemy w świecie narodów, choć przez całą prawie historię człowiek obchodził się bez nich?".

d43z7w1

Transmisja na żywo w WP

Według prof. Agaty Bielik-Robson, "Migalski przedstawia polskiemu czytelnikowi bardzo kompetentną i niepozbawioną polemicznego pazura historię pojęcia »naród« – jej najciekawszych momentów i jej patologii".

Już w tytule odnaleźć można odniesienie do słynnej pracy Richarda Dawkinsa: jak Dawkins w »Bogu urojonym«, tak Migalski po kolei mierzy się z historycznymi uzasadnieniami pojęcia narodu. Krytycznemu spojrzeniu nie opierają się ani rozgrywki sportowe, ani nawet telewizyjne prognozy pogody.

Emocjonująca dyskusja odbędzie się w środę 5 lipca o godz. 18 w warszawskiej klubokawiarni PaństwoMiasto przy ul. Andersa 29. Relacja wideo z debaty będzie też na żywo dostępna na stronie Wirtualnej Polski, która jest patronem medialnym wydarzenia.

d43z7w1

Podziel się opinią

Share

d43z7w1

d43z7w1
Więcej tematów