Trwa ładowanie...
d2nzw2t

Już dziś starcie Migalski vs Ziemkiewicz. Transmisja w WP o godz. 18

Publicyści Marek Migalski i Rafał Ziemkiewicz będą w środę dyskutować nt. pojęcia "narodu". Pretekstem jest zaskakująca książka Marka Migalskiego wydana przez "Liberté!" "Naród urojony".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Już dziś starcie Migalski vs Ziemkiewicz. Transmisja w WP o godz. 18
(PAP)
d2nzw2t

Czy naród jest sztucznym konstruktem, czy jednak istnieje obiektywnie? O tym dyskutować będą dr Marek Migalski, politolog, komentator polityczny i, jak sam siebie przedstawia, emerytowany polityk, oraz red. Rafał Ziemkiewicz, pisarz, publicysta, współzałożyciel Stowarzyszenia Endecja.

W "Narodzie urojonym" autor zadaje pytania: "Jak doszło do tego, że ze wszystkich znanych wartości, naród ogniskuje chyba najwięcej emocji i, być może, pochłonął najwięcej ofiar w historii świata?". A zaraz potem: "Dlaczego obecnie żyjemy w świecie narodów, choć przez całą prawie historię człowiek obchodził się bez nich?".

d2nzw2t

Transmisja na żywo w WP

Według prof. Agaty Bielik-Robson, "Migalski przedstawia polskiemu czytelnikowi bardzo kompetentną i niepozbawioną polemicznego pazura historię pojęcia »naród« – jej najciekawszych momentów i jej patologii".

Już w tytule odnaleźć można odniesienie do słynnej pracy Richarda Dawkinsa: jak Dawkins w »Bogu urojonym«, tak Migalski po kolei mierzy się z historycznymi uzasadnieniami pojęcia narodu. Krytycznemu spojrzeniu nie opierają się ani rozgrywki sportowe, ani nawet telewizyjne prognozy pogody.

Emocjonująca dyskusja odbędzie się w środę 5 lipca o godz. 18 w warszawskiej klubokawiarni PaństwoMiasto przy ul. Andersa 29. Relacja wideo z debaty będzie też na żywo dostępna na stronie Wirtualnej Polski, która jest patronem medialnym wydarzenia.

d2nzw2t

Podziel się opinią

Share
d2nzw2t
d2nzw2t
Więcej tematów