Trwa ładowanie...
d4cuml5

Juwenalia w Poznaniu: studenci pobiegną w zwariowanych przebraniach

W czwartek w Poznaniu rozpocznie się wielkie święto studentów. W tym roku nie będzie tradycyjnego pochodu juwenaliowego. Zastąpi go bieg na 5 km, a organizatorzy zachęcają żaków, aby stanęli na starcie w szalonych strojach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Juwenalia w Poznaniu: studenci pobiegną w zwariowanych przebraniach
(Team Foto Juwenalia Poznań 2014)
d4cuml5

Jak co roku na przełomie maja i czerwca poznańscy studenci na chwilę przed przystąpieniem do egzaminów i zaliczeń, wyszaleją się na tradycyjnych juwenaliach. Podobnie jak przed rokiem miejscem imprezy będzie teren przy INEA Stadionie na ul. Bułgarskiej.

Przejęcie kluczy do miasta z rąk prezydenta Jacka Jaśkowiaka symbolizujące przejęcie władzy w Poznaniu przez studentów nastąpi w czwartek, 28 maja o godz. 19. Pierwszego dnia na scenie zagrają Luxtorpeda, Eleanor Gray ThermiT oraz laureat Akademickiego Przeglądu Muzycznego. Piątek to występy zespołów Happysad, People of the Haze, Bomba Kaloryczna oraz Palucha. Na sobotę zaplanowano koncerty Marii Peszek, Acid Drinkers i Hope, a w kończącą juwenalia niedzielę dla studentów zagrają Dom Na Drzewie, Buka i Coma.

Koncerty to główny, ale nie jedyny element poznańskich juwenaliów. Do tej pory najbardziej widowiskowym elementem wielkiego święta studentów był pochód juwenaliowy, w którym studenci rywalizowali o miano najbardziej zwariowanego stroju. W tym roku zamiast pochodu będzie jednak bieg na 5 km po Lasku Marcelińskim.

d4cuml5

- Główny powód wiąże się ze zmianą miejsca imprezy. W zeszłym roku, kiedy po raz pierwszy juwenalia odbyły się na INEA Stadionie, pochód wyruszał spod hali Arena i szedł ul. Grunwaldzką. To jednak mało miejska trasa, która już nie ma takiego klimatu jak centrum miasta – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Wojciech Dymaczewski, koordynator juwenaliów. – Bieg ma mieć jednak charakter happeningu, nieważne, kto pierwszy przybiegnie na metę. Ponownie zachęcamy studentów do przebierania się, bo konkurs na najlepsze przebrania będzie kontynuowany – dodaje.

Organizatorzy zachęcają do udziału w biegu nie tylko studentów, ale wszystkich chętnych. Osoby, które wystartują w biegu w przebraniu, wejdą na teren imprezy za darmo. Bieg rozpocznie się w sobotę, 30 maja o godz. 18 i będzie miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też charytatywny – w jego trakcie będą zbierane datki na rzecz leczenia Rafała, studenta Politechniki Poznańskiej zmagającego się z nowotworem.

Bieg to nie jedyna nowość. Na terenie imprezy oprócz sceny głównej, na której odbędą się koncerty największych gwiazd, znajdzie się miejsce na mniejszą scenę, gdzie swoją twórczość będą prezentowały studenckie zespoły muzyczne i teatralne, swoje prace będą też pokazywać studenci Uniwersytetu Artystycznego.

Kolejną nowością będzie Forum Juwe, czyli forum dyskusyjne, na którym studenci i zaproszeni goście będą mogli podyskutować o islamskim ekstremizmie, karze śmierci, patriotyzmie czy klubie piłkarskim Lech Poznań.

d4cuml5

- Ten pomysł chodził nam po głowie już rok temu. Nie ukrywam, że zainspirowała nas Akademia Sztuk Przepięknych działająca na Przystanku Woodstock. Skoro młodzi ludzie chcą publicznie rozmawiać na ważne tematy, to postanowiliśmy im to umożliwić – wyjaśnia Dymaczewski.

Studenci na juwenalia wchodzą za darmo, pozostali muszą kupić bilety w cenie 25 zł (jednodniowe) lub karnety w cenie 75 zł (czterodniowe) lub 50 zł (trzydniowe).

Więcej informacji na temat poznańskich juwenaliów można znaleźć na stronie www.juwenalia.poznan.pl.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4cuml5

Podziel się opinią

Share
d4cuml5
d4cuml5