Trwa ładowanie...
d43fj0g

Julia Przyłębska nie stawi się w Senacie. Powodem "konieczność ochrony TK"

Senacka komisja ma rozmawiać o kwestii "istotnych problemów wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku". Prezes TK Julia Przyłębska nie weźmie w tym udziału. Powód? Zamiast "rzeczowej dyskusji" spodziewa się "ataków".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julia Przyłębska przygotowała pismo dla Tomasza Grodzkiego
Julia Przyłębska przygotowała pismo dla Tomasza Grodzkiego (East News, Fot: Jacek Domiński)
d43fj0g

Prezes TK Julia Przyłębska odmówiła Tomaszowi Grodzkiemu udziału w posiedzeniu senackiej komisji ustawodawczej. W piśmie do marszałka Senatu, do którego dotarł PAP, wyjaśniła dlaczego.

"Z przykrością stwierdzam, że doświadczenia ostatnich lat pokazały, iż publiczną, rzeczową, merytoryczną dyskusję nad orzecznictwem Trybunału, również z udziałem przedstawicieli władzy ustawodawczej, zastępują często niemające precedensu ataki na TK oraz sędziów Trybunału" - podkreśliła Przyłębska.

Jak dodała, "dopuszcza się do deprecjonowania pozycji ustrojowej TK, kwestionuje status prawny sędziów Trybunału". Przyłębska tłumaczy, że odmawiając udziału w posiedzeniach Senatu, "kieruje się koniecznością ochrony TK przed (...) publicznym podważaniem jego konstytucyjnej pozycji". Przypomniała, że TK jest władzą odrębną i niezależną od innych władz, w tym również od Senatu.

d43fj0g

ZOBACZ: PiS zbojkotuje Dzień Zwycięstwa w Rosji? Adam Bielan: nie możemy udawać, że nic się nie stało

Posiedzenie zaplanowano na czwartek rano. Komisja ma rozpatrzyć informację o "istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku". 18 grudnia Przyłębska przedłożyła Grodzkiemu informację o działalności TK za rok 2018, zatwierdzoną przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK 26 listopada 2019 ub. r.

Przeczytaj również:
Wizyty Jarosława Kaczyńskiego u prezes TK. Firma chroniąca jej apartamentowiec na celowniku służb
Na liście sędziów powołanych w PRL brakuje Przyłębskiej. Poznaliśmy argumenty urzędników
Prezes TK Julia Przyłębska naradzała się z władzami PiS i prezydentem w Belwederze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43fj0g

Podziel się opinią

Share

d43fj0g

d43fj0g
Więcej tematów