Trwa ładowanie...

Julia Przyłębska nie stawi się w Senacie. Powodem "konieczność ochrony TK"

Senacka komisja ma rozmawiać o kwestii "istotnych problemów wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku". Prezes TK Julia Przyłębska nie weźmie w tym udziału. Powód? Zamiast "rzeczowej dyskusji" spodziewa się "ataków".

Julia Przyłębska nie stawi się w Senacie. Powodem "konieczność ochrony TK"Źródło: East News, fot: Jacek Domiński
d3q7l9c
d3q7l9c

Prezes TK Julia Przyłębska odmówiła Tomaszowi Grodzkiemu udziału w posiedzeniu senackiej komisji ustawodawczej. W piśmie do marszałka Senatu, do którego dotarł PAP, wyjaśniła dlaczego.

"Z przykrością stwierdzam, że doświadczenia ostatnich lat pokazały, iż publiczną, rzeczową, merytoryczną dyskusję nad orzecznictwem Trybunału, również z udziałem przedstawicieli władzy ustawodawczej, zastępują często niemające precedensu ataki na TK oraz sędziów Trybunału" - podkreśliła Przyłębska.

Jak dodała, "dopuszcza się do deprecjonowania pozycji ustrojowej TK, kwestionuje status prawny sędziów Trybunału". Przyłębska tłumaczy, że odmawiając udziału w posiedzeniach Senatu, "kieruje się koniecznością ochrony TK przed (...) publicznym podważaniem jego konstytucyjnej pozycji". Przypomniała, że TK jest władzą odrębną i niezależną od innych władz, w tym również od Senatu.

ZOBACZ: PiS zbojkotuje Dzień Zwycięstwa w Rosji? Adam Bielan: nie możemy udawać, że nic się nie stało

Posiedzenie zaplanowano na czwartek rano. Komisja ma rozpatrzyć informację o "istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku". 18 grudnia Przyłębska przedłożyła Grodzkiemu informację o działalności TK za rok 2018, zatwierdzoną przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK 26 listopada 2019 ub. r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3q7l9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q7l9c
Więcej tematów