Trwa ładowanie...

Julia Przyłębska nie stawi się w Senacie. Powodem "konieczność ochrony TK"

Senacka komisja ma rozmawiać o kwestii "istotnych problemów wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku". Prezes TK Julia Przyłębska nie weźmie w tym udziału. Powód? Zamiast "rzeczowej dyskusji" spodziewa się "ataków".
Share
Julia Przyłębska przygotowała pismo dla Tomasza Grodzkiego
Julia Przyłębska przygotowała pismo dla Tomasza GrodzkiegoŹródło: East News, Fot: Jacek Domiński
d2o1rbx

Prezes TK Julia Przyłębska odmówiła Tomaszowi Grodzkiemu udziału w posiedzeniu senackiej komisji ustawodawczej. W piśmie do marszałka Senatu, do którego dotarł PAP, wyjaśniła dlaczego.

"Z przykrością stwierdzam, że doświadczenia ostatnich lat pokazały, iż publiczną, rzeczową, merytoryczną dyskusję nad orzecznictwem Trybunału, również z udziałem przedstawicieli władzy ustawodawczej, zastępują często niemające precedensu ataki na TK oraz sędziów Trybunału" - podkreśliła Przyłębska.

Jak dodała, "dopuszcza się do deprecjonowania pozycji ustrojowej TK, kwestionuje status prawny sędziów Trybunału". Przyłębska tłumaczy, że odmawiając udziału w posiedzeniach Senatu, "kieruje się koniecznością ochrony TK przed (...) publicznym podważaniem jego konstytucyjnej pozycji". Przypomniała, że TK jest władzą odrębną i niezależną od innych władz, w tym również od Senatu.

d2o1rbx

ZOBACZ: PiS zbojkotuje Dzień Zwycięstwa w Rosji? Adam Bielan: nie możemy udawać, że nic się nie stało

Posiedzenie zaplanowano na czwartek rano. Komisja ma rozpatrzyć informację o "istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku". 18 grudnia Przyłębska przedłożyła Grodzkiemu informację o działalności TK za rok 2018, zatwierdzoną przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK 26 listopada 2019 ub. r.

Przeczytaj również:
Wizyty Jarosława Kaczyńskiego u prezes TK. Firma chroniąca jej apartamentowiec na celowniku służb
Na liście sędziów powołanych w PRL brakuje Przyłębskiej. Poznaliśmy argumenty urzędników
Prezes TK Julia Przyłębska naradzała się z władzami PiS i prezydentem w Belwederze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o1rbx

Podziel się opinią

Share
d2o1rbx
d2o1rbx
Więcej tematów