Trwa ładowanie...

Juan Guaido: "Pozytywna odpowiedź UE"

"Europa udzieliła mocnej odpowiedzi, bardzo pozytywnej, bardzo produktywnej dla Wenezueli, która daje czas władzy cywilnej i wojskowej na utorowanie drogi do przyszłości" - powiedział Juan Guaido, odnosząc się do reakcji UE na sytuację w Wenezueli.

Juan Guaido: "Pozytywna odpowiedź UE"Źródło: AFP, fot: FEDERICO PARRA
d4cimjm
d4cimjm

Guaido w środę ogłosił się tymczasowym prezydentem tego kraju.

Kilka dni później, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała do władz Wenezueli, by zorganizowały w kraju wolne, transparentne i wiarygodne wybory prezydenckie, które wyłonią "rząd rzeczywiście odzwierciedlający wolę obywateli". W oświadczeniu Mogherini podkreśliła, że w ocenie Unii Europejskiej ostatnie wybory prezydenckie w Wenezueli, które odbyły się w maju 2018 r., "nie były wolne, uczciwe ani wiarygodne oraz nie miały legitymacji demokratycznej".

UE stanowczo potępiła akty przemocy ze strony wenezuelskich władz wobec Wenezuelczyków biorących udział w masowych antyrządowych protestach i przypomniała o swoim pełnym poparciu dla demokratycznie wybranego parlamentu w tym kraju - Zgromadzenia Narodowego.

Mogherini zapewniła, że Unia "jest gotowa do działania na rzecz natychmiastowego i wiarygodnego procesu odnowy, w tym poprzez natychmiastowe utworzenie Międzynarodowej Grupy Kontaktowej ds. sytuacji w Wenezueli)".

Odpowiedź Guaido

"Europa udzieliła mocnej odpowiedzi, bardzo pozytywnej, bardzo produktywnej dla Wenezueli, która daje czas władzy cywilnej i wojskowej na utorowanie drogi do przyszłości, położenie kresu uzurpacji, powołanie rządu przejściowego i przeprowadzenie wolnych wyborów, które są celem tymczasowej prezydencji" - oświadczył Juan Guaido, przewodniczący zdominowanego przez opozycję parlamentu, który tymczasowo ogłosił się prezydentem Wenezueli.

d4cimjm

W wystąpieniu też Guaido negatywnie ocenił odpowiedź Nicolasa Maduro na falę protestów przeciwko jego rządom.

Jednocześnie zaapelował do wojskowych i wysokich urzędników wenezuelskich o przyłączenie się do jego obozu, oferując w zamian amnestię.

d4cimjm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cimjm
Więcej tematów