Józef Zych zostanie marszałkiem sejmu? Kopacz: rozmowy z PSL po niedzieli
Zgodnie ze zwyczajem, stanowisko marszałka sejmu obsadza największy klub parlamentarny, ja bym się tego trzymała - powiedziała premier Ewa Kopacz. To reakcja na pojawiające się informacje o tym, że PSL chce zaproponować na tę funkcję Józefa Zycha z PSL.
12.06.2015 | aktual.: 12.06.2015 14:43
Ludowcy chcą zaproponować Platformie, by marszałkiem został Józef Zych, który pełnił już funkcję marszałka w latach 1995-97. Zdaniem szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, marszałkiem sejmu powinna zostać osoba z autorytetem. Na pytanie, czy to powinien być ktoś z PSL-u, odparł: - Zależy, kto, jeśli byłby to Józef Zych, b. marszałek sejmu, to myślę, że warto się zastanowić nad taką kandydaturą.
Szef PSL Janusz Piechociński powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych nazwiskach kandydatów. Dodał jednak, że jest okazja, by w sytuacji dużych emocji w polityce wybrać marszałka, który będzie mógł zyskać poparcie dużej części Sejmu, co - jak ocenił - pozwoli uniknąć ryzyka paraliżu prac Izby. Wcześniej w "Sygnałach Dnia" mówił, że "dzisiaj potrzeba nam w Sejmie marszałka Sejmu, a nie marszałka największej partii, czy koalicji" i zapowiadał, że PSL "w przyszłym tygodniu przedstawi swoje kandydatury".
Kopacz: po niedzieli rozmowy z PSL ws. funkcji marszałka sejmu
- Jeśli chodzi o stanowisko marszałka, to taki był zwyczaj, że stanowisko marszałka dostawała ta partia, która była najliczniejsza w parlamencie - powiedziała premier dziennikarzom w Rzymie. Zaznaczyła, że "oczywiście wszystko pod potrzeby trzeba zmieniać". - Ale ja bym mimo wszystko tych dobrych tradycji i obyczajów się trzymała - zaznaczyła szefowa rządu.
Przypomniała, że ma zamiar rozmawiać z PSL na temat kandydata na marszałka Sejmu. - Mam nadzieję, że po niedzieli ta rozmowa będzie miała miejsce - dodała Kopacz.
W kontekście obsady fotela marszałka Sejmu pojawiają się nazwiska: obecnej wicemarszałek Elżbiety Radziszewskiej, Kidawy-Błońskiej, b. ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, a także obecnego szefa klubu Platformy Rafała Grupińskiego.
W środę wieczorem tygodnik "Polityka" podał na swych stronach internetowych, że nowym marszałkiem Sejmu ma szansę zostać obecny szef MSZ Grzegorz Schetyna, którego w resorcie spraw zagranicznych miałby zastąpić dotychczasowy minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski. Dementował to jednak zarówno sam minister, jak i Kopacz.
Dymisje w rządzie Ewy Kopacz
W środę Kopacz poinformowała o dymisjach w swoim rządzie. Rezygnacje złożyli ministrowie: skarbu Włodzimierz Karpiński, zdrowia Bartosz Arłukowicz i sportu Andrzej Biernat, a także marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Zrezygnowali ponadto wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera zrezygnował Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostaje szefem KPRM). Zmiany w rządzie i Sejmie nastąpiły po publikacji w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej.
Zobacz także - Dymisje w rządzie Ewy Kopacz