ŚwiatJohn Kerry: rząd USA wspiera wejście Polski do programu bezwizowego

John Kerry: rząd USA wspiera wejście Polski do programu bezwizowego

Sekretarz stanu John Kerry zapewnił po spotkaniu z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, że cały rząd USA wspiera przyjęcie Polski do programu ruchu bezwizowego. Potwierdził też zobowiązania USA ws. budowy części tarczy antyrakietowej w Polsce.

John Kerry: rząd USA wspiera wejście Polski do programu bezwizowego
Źródło zdjęć: © AFP | Brendan Smialowski

- Nawet w takich sprawach jak obrona przeciwrakietowa czy choćby wizy mamy stanowisko amerykańskie znacznie bliższe naszemu niż bywało to w przeszłości - podsumował wyniki rozmów z Kerrym Radosław Sikorski, zapewniając o "doskonałych stosunkach polsko-amerykańskich". Była to jego pierwsza wizyta u nowego sekretarza stanu, od czasu objęcia przez Kerry'ego urzędu na początku roku.

- Prezydent USA i ja też osobiście wspieram program ruchu bezwizowego dla Polski. Cała administracja USA wspiera treść projektu ustawy (imigracyjnej) w obecnym kształcie - zapewniał Kerry. Tłumaczył, że ułatwienie Polakom podróży do USA "ma sens" z każdego punktu widzenia. - To dobre dla handlu, dla inwestycji, dla promocji kontaktów międzyludzkich. Będziemy dalej pracować z Kongresem, by osiągnąć ten cel - zapewnił.

To właśnie całościowa ustawa imigracyjna, która jest obecnie przedmiotem prac w Kongresie, zawiera zapisy, które tak zmieniają kryteria przyjmowania krajów do VWP, że Polska będzie mogła je spełnić, a Polscy turyści podróżować do USA bez ubiegania się o wizę turystyczną. Pod warunkiem jednak, że ustawę przyjmie Kongres i podpisze ją prezydent. Polska jest jednym z trzech państw Unii Europejskiej, oprócz Rumunii i Bułgarii, które wciąż nie są członkami amerykańskiego programu o ruchu bezwizowym.

- W sprawie wiz sekretarz stanu powiedział wszytko, co było do powiedzenia: jasno, dobitnie i myślę, że to stwarza perspektywę, że administracja amerykańska wypełni obietnicę prezydenta Obamy załatwienia tej sprawy do końca jego kadencji" - powiedział Sikorski.

Zarówno Kerry jak i Sikorski zapewniali o współpracy polsko-amerykańskiej w obszarze bezpieczeństwa. Kerry dziękował Polsce za zaangażowanie w natowską misję w Afganistanie. Zapewnił o zobowiązaniach USA ws. realizacji trzeciej fazy tarczy antyrakietowej do 2018, która przewiduje powstanie bazy w Radzikowie. - My i prezydent Obama jesteśmy w pełni zobowiązani do realizacji fazy trzeciej. Są na nią środki w budżecie, jest postęp i z pewnością zostanie zrealizowana - mówił.

Zapewnił też o niepodważalności ważnego dla Polski artykułu 5. traktatu o Sojuszu Północnoatlantyckim, który mówi o tym, że atak z zewnątrz na jednego członka NATO, będzie traktowany jako atak na całą organizację.

- Najpierw były plany ewentualnościowe Sojuszu Północnoatlantyckiego dla Polski, później stała obecność amerykańskich wojsk w Polsce, a w tym roku, jesienią dojdą pierwsze w historii ćwiczenia NATO na naszym terytorium - wyliczał Sikorski.

Zauważył, że USA i Polska pogłębiają też współpracę gospodarczą: wartość handlu między obydwoma krajami potroiła się w przeciągu ostatniej dekady, zwiększają się inwestycje Polski w USA; oba kraje współpracują też w dziedzinie wydobycia gazu łupkowego. Ponadto Polska jest jednym z aktywniejszych państw UE wpierających nową umowę o wolnym handlu z USA.

USA i Polska, podkreślali ministrowie, współpracują też na rzecz demokratyzacji w sąsiedztwie Europy.

- Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który prowadzi z Amerykanami pogłębiony dialog demokratyzacyjny o tym co wspólnie możemy zrobić dla tych krajów, które jeszcze są rządzone niedemokratycznie. Polska może być przykładem, tak przynajmniej sadzą Amerykanie - powiedział Sikorski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (155)