John Kerry rozpocznie wizytę od złożenia kwiatów na grobie Mazowieckiego
Amerykański Sekretarz Stanu John Kerry rozpocznie wizytę w Polsce od złożenia kwiatów na grobie Tadeusza Mazowieckiego - podaje Polskie Radio powołując się na źródła dyplomatyczne. Ma to się stać rano we wtorek 5 listopada.
31.10.2013 | aktual.: 31.10.2013 19:21
Amerykański Sekretarz Stanu przylatuje do Polski z krótką wizytą. Spotka się z ministrami spraw zagranicznych i obrony Radosławem Sikorskim i Tomaszem Siemoniakiem, z przedstawicielami biznesu oraz z żołnierzami stacjonującymi w bazie lotniczej w Łasku.
W niedzielę planowany jest pogrzeb pierwszego niekomunistycznego premiera w Polsce po 1989 roku Tadeusza Mazowieckiego. Spocznie on na cmentarzu w Laskach pod Warszawą. John Kerry będzie najprawdopodobniej pierwszym tak wysokiej rangi zagranicznym gościem, który złoży tam kwiaty po uroczystościach pogrzebowych.
Podczas wizyty planowane są spotkania m.in. z premierem Donaldem Tuskiem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że Kerry spotka się z Tuskiem we wtorek. Tego samego dnia szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiać będzie z Sikorskim. Koyhn Kerry spotka się także z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem.
Tematami rozmów będą: polsko-amerykańskie stosunki dwustronne, kwestie wspólnych projektów w sferze bezpieczeństwa, między innymi w kontekście przyszłorocznego szczytu NATO, współpraca gospodarcza między Polską a Stanami Zjednoczonymi, współpraca w dziedzinie nowoczesnych technologii, a także wspólne działania demokratyzacyjne.
Niewykluczone, że tematem rozmowy Sikorskiego z Kerrym będzie też tzw. afera podsłuchowa związana z praktykami amerykańskiego wywiadu, które ujawnił były współpracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden.
Sikorski powiedział, że Polska oczekuje na odpowiedź, czy polskie władze także były podsłuchiwane. - Czekamy na odpowiedź nie tylko ze strony ambasady, ale znacznie wyżej. Rozmawiamy też z partnerami w Europie o tym, jak spowodować, żeby nasi przywódcy mogli rozmawiać po szyfrowanych łączach, po drugie - jakie umowy zawrzeć, żeby takie rzeczy się nie działy czasami wbrew woli przywódców - mówił szef MSZ w Polsat News.
MSZ przypomniało w opublikowanym w czwartek komunikacie, że do ostatniego oficjalnego spotkania szefów dyplomacji Polski i USA doszło w czerwcu w Waszyngtonie, podczas wizyty Sikorskiego w USA. W międzyczasie Sikorski i Kerry utrzymywali kontakt telefoniczny, związany z bieżącą współpracą dotyczącą m.in. rozwiązania problemu syryjskiej broni chemicznej.
Ostatnia wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji w Polsce miała miejsce w lipcu 2010 r., gdy Kraków, w związku z obchodami 10-lecia Wspólnoty Demokracji, odwiedziła Hillary Clinton.