Trwa ładowanie...
d44r0x8

Joe Biden

Najnowsze informacje

Amerykański polityk, 46. prezydent Stanów Zjednoczonych. W latach 1973-2009 zajmował on stanowisko senatora ze stanu Delaware. W latach 2009-2017 zaś pełnił funkcję wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych u boku Baracka Obamy.

Oceń jako pierwszy:
d44r0x8
Data urodzenia:

20.11.1942 (wiek: 80 lat)

Miejsce urodzenia:

Scranton, Pensylwania, Stany Zjednoczone

Płeć:

Mężczyzna

Pochodzenie:

Stany Zjednoczone

PAP
Źródło: PAP, fot: PAP/EPA/CJ GUNTHER

Joe Biden - wykształcenie

Joe Biden uczęszczał do szkoły podstawowej w stanie Delaware, a później do prywatnej katolickiej szkoły średniej w Claymont. W 1961 roku rozpoczął studia na University of Delaware na kierunku politologia oraz historia. W 1965 roku ukończył studia i zdobył licencjat, natomiast trzy lata później skończył również prawo na Syracuse University College of Law. Po ukończeniu studiów prawniczych przez kilka lat pracował jako adwokat.

Joe Biden - senator

Joe Biden w 1972 roku kandydował do Senatu w stanie Delaware. Wygrał wybory na pierwszą kadencję, co spowodowało, że w wieku 29 lat stał się 5. najmłodszym senatorem w historii kraju. Następnie 6-krotnie ubiegał się o reelekcję z pozytywnym skutkiem. Wówczas stał się on również najdłużej urzędującym senatorem z Delaware w historii.

W trakcie swojej pracy w Senacie przewodniczył on m.in. Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Senackiej Komisji ds. Sądownictwa.

Droga do prezydentury i dwa nieudane podejścia

W 1987 roku Joe Biden wyraził chęć wzięcia udziału w wyborach prezydenckich w 1988 roku. W tym czasie oskarżono go jednak o plagiat przemówienia Neila Kinnocka, lidera Partii Pracy. Dodatkowo Bidenowi zarzucono zmyślenie historii o przodkach pracujących w kopalni węgla. Ostatecznie Biden wycofał się z kandydatury po 3 miesiącach.

Zdecydował się on ponownie kandydować na prezydenta w 2008 roku. Swoją kampanię rozpoczął 31 stycznia 2007 roku, ale w związku z tym, że w wyborach Partii Demokratycznej w stanie Iowa zdobył mniej niż 1 proc. głosów, drugi raz wycofał swoją kandydaturę.

Joe Biden jako wicepremier u boku Baracka Obamy

Kandydatura Bidena na stanowisko prezydenta przykuła uwagę ówczesnego kandydata na prezydenta Baracka Obamy. Poprosił on bowiem Bidena o to, aby kandydował u jego boku na wiceprezydenta. Oficjalnie 15 grudnia 2008 roku Obama i Biden wygrali głosowanie, a lista wyborcza Partii Demokratycznej, na której się znajdowali, zdobyła 69 456 897 głosów, uzyskując najwyższe poparcie w historii wyborów prezydenckich.

6 listopada 2012 roku Barack Obama i Joe Biden zostali wybrani na kolejną kadencję. Wówczas pokonali oni kandydatów Partii Republikańskiej Mitta Romneya i Paula Ryanama, zdobywając 65 915 795 głosów.

Joe Biden na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych odegrał szczególną rolę w formułowaniu polityki federalnej dotyczącej Iraku oraz Afganistanu. 1 września 2010 roku przewodził on ceremonii w Iraku, która oficjalnie zakończyła amerykańską interwencję. Ponadto 12 stycznia 2017 roku prezydent Barack Obama odznaczył Joe Bidena Prezydenckim Medalem Wolności.

Kandydat na prezydenta

25 kwietnia 2019 roku Joe Biden przekazał informacje o swojej kandydaturze na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2020 roku, kiedy to stał się rywalem ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa. 11 sierpnia 2020 roku ogłosił on Kamalę Harris jako swoją kandydatkę na urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych

Od samego początku Biden zdobył wielu zwolenników. Jego kandydaturę publicznie poparło 3. byłych prezydentów: Barack Obama, Bill Clinton oraz Jimmy Carter oraz 2. byłych wiceprezydentów Al Gore i Walter Mondale. Poparcie dla Joe Bidena wyraziło również wielu biznesmenów, aktorów, piosenkarek i osób publicznych w Stanach Zjednoczonych.

7 listopada 2020 roku oficjalnie został on ogłoszony 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Zdobył najwięcej głosów w skali kraju i najwięcej w historii wyborów prezydenckich w USA z liczbą 81 282 896. 20 stycznia 2021 roku Joe Biden został zaprzysiężony na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wówczas stał się on również najstarszym prezydentem USA. Jednocześnie w tym samym czasie Kamala Harris stała się pierwszą czarnoskórą kobietą zaprzysiężoną na 49. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Joe Biden - wojna w Ukrainie

Przed inwazją Rosji w Ukrainie Joe Biden podał informację, że USA ma powody, by uważać, że rosyjskie siły planują atak w Ukrainie w ciągu nadchodzących dni. Od samego początku wybuchu wojny Joe Biden stanowczo sprzeciwiał się działaniom Władimira Putina i rosyjskich wojsk.

Prezydent USA zaangażował się przede wszystkim w dostarczenie broni oraz amunicji do Ukrainy. Biden zaoferował również pomoc woskową w postaci pocisków przeciwpancernych Javelin, sprzętu chroniącego przed bronią biologiczną i chemiczną, pocisków przeciwlotniczych Stinger, opancerzonych pojazdów czy systemów komunikacji. Biały Dom przekazał, że od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pomoc wojskową o wartości 1,7 mld dolarów.

Prezydent Joe Biden ogłosił również działania w formie sankcji, które mają zmusić siły rosyjskie do wycofania się z Ukrainy. Ogłoszono między innymi zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu do Stanów Zjednoczonych, zakaz eksportu towarów luksusowych do Rosji oraz odcięcie od systemu finansowego największych banków rosyjskich,

Sankcje nałożone przez Joe Bidena objęły również oligarchów, którzy zostali odcięci od amerykańskiego systemu finansowego, a tym samym zamrożone zostały ich aktywa i inne wartości majątkowe.

d44r0x8
Joe Biden
Wykształcenie

prawnik, politolog, historyk

Zawód

Polityk

Poprzednik

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44r0x8
d44r0x8
d44r0x8
Więcej tematów
d44r0x8