Była premier Szwecji ujawnia. Biden chciał opóźnić wejście do NATO
Magdalena Andersson opisuje w autobiografii, że Joe Biden chciał spowolnić rozmowy o wejściu Szwecji i Finlandii do NATO po wybuchu wojny w Ukrainie. Taką prośbę miał przekazać prezydentowi Finlandii Sauliemu Niinisto.
Najważniejsze informacje:
- Andersson twierdzi, że Joe Biden sygnalizował potrzebę wyciszenia rozmów o NATO po lutym 2022 r.
- Słowa Bidena miał usłyszeć Sauli Niinisto i przekazać je stronie szwedzkiej.
- Szwecja wstąpiła do NATO w marcu 2024 r., a Finlandia w kwietniu 2023 r.
Były ambasador RP: upadek Putina może wywołać rozpad Rosji
Była premierka Szwecji Magdalena Andersson w książce "Z całego serca" opisuje kulisy decyzji o akcesji do NATO. Według niej ówczesny prezydent USA Joe Biden miał uspokajać Helsinki i Sztokholm tuż po wybuchu wojny. - Tylko spokojnie - miał powiedzieć Biden prezydentowi Finlandii Sauliemu Niinisto.
Dlaczego Waszyngton miał chcieć zwolnić tempo akcesji do NATO?
Andersson relacjonowała w telewizji SVT, że odebrała to jako sygnał, by publicznie wyciszyć dyskusję o członkostwie. - To był wyraźny sygnał ze strony USA, aby wyciszyć nieco te dyskusje, przynajmniej na zewnątrz. Oni uważali, że w tamtym czasie bardzo trudno było im uzyskać ogólny obraz sytuacji - mówiła w SVT była premierka. Jak dodała, ta informacja sprawiła, że początkowo ostrożniej podchodziła do wniosku o członkostwo.
Początkowo Andersson podkreślała, że ponad dwustuletnia polityka braku formalnych sojuszy "wciąż dobrze służy bezpieczeństwu kraju". Partia Robotnicza-Socjaldemokraci zmieniła stanowisko w maju 2022 r., gdy Finlandia rozpoczęła już swoje starania o członkostwo w Sojuszu. W rozmowie w SVT, pytana o możliwe reperkusje ujawnienia prośby Bidena, odpowiedziała krótko: "Szwecja jest już w NATO".
Kiedy Szwecja i Finlandia finalnie dołączyły do NATO?
Finlandia została członkiem NATO w kwietniu 2023 r., a Szwecja w marcu 2024 r. Negocjacje i ratyfikacje przeciągały się przez sprzeciw Turcji oraz zwlekanie Węgier. W procesie ważną rolę odgrywały rozmowy z administracją USA. Kluczowym partnerem w tych negocjacjach był Joe Biden.
Andersson jest dziś kandydatką opozycji na premiera w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych w Szwecji. Z sondaży wynika, że ma realną szansę na powrót do władzy.