Jezus bije się z Buddą
Gra, która wznieca konflikty religijne – Jezus bije się z Buddą, Bóg rzuca piorunami w Mahometa, hinduski Ganeśa uderza pięścią Jezusa. Religijny mortal kombat, czyli Faith Fighter to internetowa gra, która oburza wierzących różnych wyznań – wielkie postaci światowych religii walczą na śmierć i życie. We wtorek, po oficjalnym proteście Organizacji Konferencji Islamskiej, grę zdjęto ze strony.
29.04.2009 | aktual.: 29.04.2009 12:24
„Faith Fighter to świetna gra na nasze mroczne czasy. Daj upust swojej nietolerancji. Nienawiść religijna jeszcze nigdy nie była tak fajna” – tak swoją grę reklamowali włoscy twórcy z firmy Molleindustria. Twierdzili, że ich celem jest nakłonienie graczy do refleksji. Chcieli pokazać jak religie i przedstawienia bóstw często wykorzystuje się by „napędzać i usprawiedliwiać konflikty między ludźmi i narodami”.
W oryginalnej internetowej „nawalance” można było wybrać sobie postać bóstwa lub religijnego przywódcy i walczyć z innymi. Gra do żywego przypomina takie klasyki gatunku jak streetfighter, czy mortal kombat. Gracz sam określa również poziom trudności, na jakim chce się „dokopywać” swoim wrogom.
Brytyjski dziennik "Metro" napisał w poniedziałek, że gra oburza chrześcijan, buddystów i hinduistów. Szczególnie urażeni są jednak muzułmanie, dla których każde przedstawienie proroka Mahometa jest prowokacją. Twórcy pomyśleli jednak o tym już wcześniej. Muzułmanie mogli wybrać wersję cenzurowaną z zaklejoną twarzą Proroka. W artykule zacytowano wypowiedzi trzech kilku duchownych, którzy krytykowali pomysł gry.
W odpowiedzi na artykuł Molleindustria opublikowała oświadczenie, iż cały artykuł "Metra" jest kiepską próbką dziennikarstwa. Gra była na stronie internetowej od roku i bawiło się nią – zdaniem twórców – miliony internautów. Żaden oficjalny protest, poza listami od kilku katolików, jednak nie wpłynął jednak do firmy. Aż do wtorku, kiedy to oświadczenie wystosowała Organizacja Konferencji Islamskiej (OIC), będąca forum współpracy państw muzułmańskich z całego świata.
Rzecznik Obserwatorium Islamofobii, które działa przy OIC stwierdził, że gra, która przedstawia postaci świętych, jak prorok Jezus i prorok Mahomet, walczących ze sobą na śmierć i życie, podżega do nienawiści i obraża muzułmanów i chrześcijan. Wezwał również do zablokowania dostępu do gry.
Jeszcze tego samego dnia Molleindustria zablokowała grę skarżąc się, że krytycy pewnie nawet w nią nie grali i nie zrozumieli ironii i jej tolerancyjnego przesłania.
Paweł Orłowski, Wirtualna Polska