Trwa ładowanie...
d3ece69

"Jestem szczęśliwy, że 'Katyń' pokazano w rosyjskiej TV"

Andrzej Wajda powiedział w wywiadzie dla dziennika "Rossijskaja Gazieta", że jest szczęśliwy, iż film "Katyń", o którym mówiono, że w ogóle nie trafi na ekrany kin w Rosji, został pokazany przez rosyjską telewizję.

Share
d3ece69

Zamieszczonym w poniedziałek wywiadem rządowy dziennik zapowiada oficjalną wizytę prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce. "Rossijskaja Gazieta" informuje, że Miedwiediew podczas pobytu w Warszawie wręczy polskiemu reżyserowi Order Przyjaźni, jedno z najwyższych odznaczeń państwowych Federacji Rosyjskiej.

Wajda powiedział, że nie spodziewał się, iż rosyjska telewizja zaprezentuje "Katyń". - Nie chodzi o to, że jest to mój film, lecz o to, że jest to część procesu, który dla Rosjan jest bardzo trudny i ważny, ponieważ zakłada dokonanie oceny okresu stalinowskiego - powiedział.

- I nagle pojawia się polski film, który coś o tym mówi. Dla mnie było to bardzo ważne - dodał reżyser.

Uroczystość odznaczenia Wajdy odbędzie się w poniedziałek podczas 5. sesji Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach.

d3ece69

O przyznaniu polskiemu reżyserowi Orderu Przyjaźni służba prasowa Kremla poinformowała w sierpniu tego roku. W uzasadnieniu napisano, że Wajda został uhonorowany za wielki wkład w rozwój rosyjsko-polskich stosunków w sferze kultury. Sam reżyser uznał jednak, że prezydent Rosji nagrodził go przede wszystkim za zrealizowanie filmu o Katyniu.

Rosyjska telewizja państwowa Rossija pokazała "Katyń" dwukrotnie w kwietniu tego roku. Po raz pierwszy wyemitowała go 2 kwietnia w kanale tematycznym Kultura. Druga projekcja odbyła się 11 kwietnia; wówczas Rossija zaprezentowała "Katyń" w swoim głównym programie w najlepszym czasie antenowym.

Więcej na temat filmu "Katyń" na stronach serwisu film.wp.pl

d3ece69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ece69
Więcej tematów