Jest zawiadomienie do prokuratury ws. znieważenia głowy państwa
Prezes Polskiego Radia Rzeszów ukarał dziennikarkę naganą i zawiadomił prokuraturę, że znieważyła głowę państwa. To konsekwencje wyemitowania na antenie głosu słuchacza, w którym prezydent Andrzej Duda został określony mianem "figuranta".
W czwartek 6 września tego roku poranny program Polskiego Radia Rzeszów pt. "Kalejdoskop” prowadziła Grażyna Bochenek. Stałą częścią programu są odtwarzane telefony od słuchaczy. Prowadząca zdecydowała o emisji następującej wypowiedzi:
"(...) Mamy najwyżej pełniącego obowiązki prezydenta. Prezydent powinien być mężem stanu, posiadać własną wolę i własne inicjatywy. W tym momencie mamy figuranta. Ani własnej woli, ani żadnego poważania to on nie posiada. Na to, żeby być prezydentem, trzeba zapracować. Na szacunek wśród Polaków trzeba zapracować. Pewne rzeczy nie przychodzą tylko dlatego, że objęło się stołek" - mówił jeden ze słuchaczy.
Prezes Radia reaguje
Jak informuje "Gazeta Wyborcza", jeszcze w trakcie audycji do bezpośrednich przełożonych Bochenek zadzwonił m. in. prezes radia Przemysław Tejkowski. Był oburzony, że krytyczny wobec prezydenta głos został wyemitowany. Po upływie trzech dni dziennikarka została zawieszona w prowadzeniu programów na żywo.
Później prezes poinformował ją w pisemnej naganie, że określenie "figurant" jest obraźliwe i że narusza art. 135 Kodeksu karnego. Mówi on o publicznym znieważeniu prezydenta RP i przewiduje karę pozbawienia wolności do lat trzech.
Na tym prezes Tejkowski nie poprzestał. Do miejscowej prokuratury rejonowej wpłynęło zawiadomienie złożone za jego pełnomocnictwem. Prokurator prowadzący tę sprawę miał do piątku zdecydować, czy śledztwo będzie prowadzone.
"Nikczemność i świństwo"
- Ludzie w radiu odbierają to jako nikczemność i świństwo - ocenia w rozmowie z "Wyboczą" Dorota Borcz, szefowa Związku Zawodowego Pracowników Polskiego Radia Rzeszów. I choć w obronie dziennikarki stanęły związki, a ona sama złożyła sprzeciw od nagany, prezes podtrzymał wcześniejszą decyzję.
Bochenek o swoje racje będzie walczyć w sądzie pracy.
Zobacz także: Brudziński atakuje Rogera Watersa. Julia Pitera komentuje
Przemysław Tejkowski jest aktorem teatralnym. W latach 2007–2011 był dyrektorem teatru w Rzeszowie. Do 2010 r. był też członkiem zarządu TVP. Teraz jest wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Telewizji Publicznej. Prezesem Polskiego Radia Rzeszów jest od lutego 2016 roku. Wiąże go też znajomość z Joachimem Brudzińskim - w dzieciństwie razem służyli do mszy jako ministranci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl