Jest więcej takich przypadków? List ws. agentki Kremla w PE

Łotewska europosłanka Tatiana Żdanok to nie jedyny rosyjski szpieg w Parlamencie Europejskim - twierdzą w liście opublikowanym przez Politico trzej europarlamentarzyści z Łotwy.

Tatiana Żdanok zasiada w PE od 2004 r.
Tatiana Żdanok zasiada w PE od 2004 r.
Źródło zdjęć: © East News

31.01.2024 | aktual.: 31.01.2024 15:39

W tym tygodniu media podały, że 73-letnia Żdanok, która zasiada w PE od 2004 r., przez lata pracowała na rzecz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Po publikacji władze parlamentu rozpoczęły swoje własne dochodzenie w tej sprawie.

"To nie odosobniony przypadek"

Tymczasem serwis Politico dotarł do listu, w który trójka eurodeputowanych z Łotwy - Sandra Kalniete (Europejska Partia Ludowa), Roberts Zīle (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) i Ivars Ijabs (Odnówmy Europę) - twierdzi, że sprawa Żdanok to tylko wierzchołek góry lodowej.

"Jesteśmy przekonani, że Żdanok nie jest odosobnionym przypadkiem" - napisali w łotewscy politycy. Wskazali, że wystarczy się przyjrzeć "podejrzanym interwencjom" niektórych europosłów, wynikom głosowań, a także organizowanym przez nich wydarzeniom, nie wspominając o zakulisowych działaniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sygnatariusze listu domagali się również ukarania grupy w PE, w której Żdanok zasiadała prawie 18 lat.  

"Grupa Zieloni-Wolny Sojusz Europejski musi ponieść pewną odpowiedzialność za długoterminową współpracę, wsparcie finansowe i wymianę informacji ze Żdanok od lipca 2004 roku do marca 2022 roku" - czytamy w liście.

Kim jest Tatiana Żdanok?

Rewelacje na temat współpracy łotewskiej europosłanki z FSB opublikował w poniedziałek rosyjski serwis śledczy The Insider. Żdanok zaprzecza tym zarzutom i nie przyznaje się do winy.

Tatiana Żdanok, która urodziła się w Rydze i ma pochodzenie rosyjskie, współkieruje partią Rosyjski Związek Łotwy. W latach 80. walczyła o pozostanie Łotwy w ZSRR. Później jej działalność polityczną popierała rosyjskojęzyczna ludność tego bałtyckiego kraju. W 2004 roku Żdanok weszła do Parlamentu Europejskiego i dołączyła do frakcji Zieloni - Wolny Sojusz Europejski.

Dziennikarze rosyjskiego niezależnego projektu The Insider, łotewskiego Re:Baltica, estońskiego Delfi i szwedzkiej gazety "Expressen" ustalili, że Żdanok co najmniej od 2004 r. działała pod kuratelą przedstawicieli FSB.

Nie wiadomo, czy Żdanok została zwerbowana jeszcze przed rozpadem ZSRR, jednak sądząc po korespondencji, do której dotarli dziennikarze, w 2005 r. wymieniała wiadomości ze swoim prowadzącym z rosyjskich służb.

Źródło: PAP/The Insider/Politico

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie