Trwa ładowanie...
bakterie
02-07-2007 09:51

Jest już woda w Rudzie Śląskiej

Woda w kranach 45 tys. mieszkańców Rudy Śląskiej, w związku z pozytywnymi wynikami jej badań, nadaje się już do picia - poinformował miejski zespół reagowania kryzysowego.

Jest już woda w Rudzie ŚląskiejŹródło: PAP
d2r46pe
d2r46pe

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ruda-slaska-bez-wody-6038708551963265g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ruda-slaska-bez-wody-6038708551963265g )
Ruda Śląska bez wody

Dzisiejsze wyniki badań wskazują, że wodę można bezpiecznie pić. Nie ma w niej bakterii - powiedziała Krystyna Kostyra, powiatowy inspektor sanitarny w Rudzie Śląskiej.

d2r46pe

W środę władze miasta zdecydowały o zamknięciu dopływu wody w dzielnicach północnych miasta: Rudzie, Orzegowie, Goduli, Chebziu oraz na osiedlu Kaufhaus, gdy sanepid wykrył w wodzie szkodliwe bakterie z grupy coli oraz clostridia i enterokoki. Spożywanie skażonej nimi wody groziło dolegliwościami przewodu pokarmowego, takimi jak biegunki, nudności czy wymioty.

Wodę pitną dostarczano mieszkańcom w beczkowozach, a sanitarną - w specjalnych kontenerach.

Po przepłukaniu sieci przywrócono dostawy, ale woda w kranach nadawała się tylko do celów sanitarnych - nie można jej było pić nawet po przegotowaniu. Początkowo sądzono, że woda w Rudzie Śląskiej będzie zdatna do picia już w niedzielę, ale wyniki pobranych w sobotę przez sanepid próbek nie były jednoznaczne. Dopiero po 48-godzinnej obserwacji można było jednoznacznie stwierdzić, że w wodzie nie ma już groźnych dla zdrowia bakterii.

Sanepid zapowiada w najbliższym czasie wzmożony nadzór nad tymi ujęciami, w których stwierdzono wcześniej obecność bakterii.

d2r46pe

Krystyna Kostyra nie chciała spekulować, co mogło być przyczyną skażenia wody w Rudzie Śląskiej. Wiem, że te bakterie mogą występować w glebie, ale jak doszło do skażenia - trudno powiedzieć - podkreśliła. Władze Rudy Śląskiej zwróciły się do prokuratury o zbadanie sprawy i ocenę prawno-karną zaistniałej sytuacji.

Wodę Rudzie Śląskiej sprzedaje Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA w Katowicach. Na podstawie własnych badań firma od początku zapewniała, że woda nie jest i nie była skażona.

d2r46pe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r46pe
Więcej tematów