Ustawa ws. energii, gazu i ciepła. Jest decyzja Senatu
Senat podjął decyzję w sprawie ustawy mającej chronić odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła do 30 czerwca 2024 r. Zgodnie z głosowaniem senatorów projekt przeszedł bez poprawek.
08.12.2023 | aktual.: 08.12.2023 21:54
Senat podczas piątkowego głosowania zdecydował, że ustawa, której celem jest ochrona odbiorców energii bez poprawek trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Zgodnie z nowymi przepisami zostaną określone m.in. maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm.
Senat zdecydował
58 senatorów opowiedziało się za przyjęciem uchwały. Nikt nie był przeciwny, natomiast 25 osób wstrzymało się od głosu. Wnioski mniejszości, które zawierały propozycje poprawek do ustawy, nie były głosowane.
Ustawa o wsparciu odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, której punktem wyjścia był projekt poselski, złożony przez posłów KO i Polski 2050-TD, zakłada przedłużenie do 30 czerwca 2024 r. maksymalnych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc. Powyżej tego limitu, stawka ma wynosić maksymalnie 693 zł za MWh.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje PAP, w ustawie przewidziano, że taką samą cenę maksymalną będą musiały płacić samorządy, podmioty użyteczności publicznej, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolnicy. Ceną maksymalną za prąd objęte są również spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe, takie jak hale sportowe czy baseny.
Szczegóły uchwały
W ciągu pierwszej połowy 2024 roku ustawa utrzyma obecne rozwiązania dotyczące ograniczenia cen gazu i ciepła. Dodatki osłonowe przewidziane inną ustawą w 2024 r. wyniosą 50 proc. obecnych kwot, ponieważ obowiązywać mają przez pół roku. Dodatkowo kwoty dodatku osłonowego w 2024 r. będą zwaloryzowane wskaźnikiem inflacji za 2022 r.
Zobacz także
Jako źródło finansowania w ustawie wskazano Fundusz COVID-19, który będzie zasilany z odpisu gazowego, który trafia na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r., oraz innymi środkami. Ustawa wprowadza konieczność przekazywania odpisu gazowego na Fundusz wstecznie za rok 2022.
Projekt ustawy, który trafił do Sejmu, zawierał również zapisy dotyczące nowych regulacji przy budowie farm wiatrowych, czy też zniesienie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej przez wytwórców za pośrednictwem giełdy. W trakcie prac parlamentarnych autorzy wykreślili te zapisy.
Źródło: PAP