Jest decyzja ETPCz. "Polskie przepisy naruszają konwencję praw człowieka"
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu orzekł, że polskie przepisy umożliwiające służbom inwigilację oraz zatrzymywanie danych inwigilowanych osób naruszają konwencję o ochronie praw człowieka, w tym prawo obywateli do prywatności.
Podstawą dla wydania tego orzeczenia była skarga złożona przeciwko Polsce do ETPCz przez grupę prawników i działaczy społecznych.
Wśród skarżących znaleźli się Mikołaj Pietrzak, prawnik i prezes Izby Adwokackiej w Warszawie, Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka i działaczka społeczna z Prague Civil Society, Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon, Barbara Grabowska-Moroz, prawniczka z Instytutu Demokracji Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego oraz Katarzyna Szymielewicz, prawniczka i współzałożycielka Fundacji Panoptykon.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraińcy przyszli zrobić zakupy. Moment ataku Rosjan na sklep w Charkowie
Skarga dotyczyła polskich przepisów z 2016 r. zezwalających służbom, m.in. na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu terroryzmowi, na tajną inwigilację i zatrzymywanie danych telekomunikacyjnych, pocztowych i cyfrowych, w tym smsów czy maili, do potencjalnego wykorzystania przez organy krajowe.
Czytaj więcej: