Sąd "uwzględnił w całości". Areszt dla podejrzanych ws. FS
"Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie uwzględnił dziś w całości wniosek prokuratora i zastosował wobec podejrzanych Adama S. i Mateusza W. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania" - napisał prok. Przemysław Nowak. To dwie z pięciu zatrzymanych we wtorek osób, w śledztwie ws. Funduszu Sprawiedliwości.
31.10.2024 | aktual.: 31.10.2024 11:38
We wtorek zatrzymany został m.in. Adam S. - prezes Stowarzyszenia Fidei Defensor (poprzednio: Stowarzyszenie "Nowy Koliber") oraz Mateusz W. - były prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mediów (poprzednio: Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia). Nadto zatrzymano Dorotę W., Adriana K. oraz Dorotę K.
"Adamowi S. i Mateuszowi W. prokurator przedstawił 4 zarzuty. Trzy z nich dotyczą przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków (przy działaniu wspólnie i w porozumieniu z funkcjonariuszami publicznymi z Ministerstwa Sprawiedliwości) oraz przywłaszczenia mienia w łącznej kwocie 16.5 mln zł. Czwarty zarzut dotyczy "prania pieniędzy" - informowano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W czwartek rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej przekazał, że obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. "Sąd uwzględnił w całości wniosek prokuratora" - napisał w serwisie X prok. Przemysław Nowak.
Afera Funduszu Sprawiedliwości
Prokuratura Krajowa prowadzi od lutego br. wielowątkowe śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i zaniechań obowiązków przez ministra sprawiedliwości i urzędników resortu w związku z zarządzaniem i rozliczeniem środków z Funduszu, który z zasady ma służyć ofiarom przestępstw oraz wspierania działań postpenitencjarnych.
Według prokuratorów, wsparcie finansowe było przyznawane uznaniowo i bez związku z celami Funduszu Sprawiedliwości, co wyrządziło szkody interesowi publicznemu - Skarbowi Państwa oraz interesom prywatnym, ograniczając dostępność środków dla uprawnionych podmiotów.
Sejm, na wniosek prokuratury, uchylił immunitety posłom i byłym wiceministrom sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu i Michałowi Wosiowi w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości. W śledztwie możliwe są kolejne wnioski o uchylenie immunitetów.
Rzeczniczka Prokuratora Generalnego, Anna Adamiak poinformowała, że postępowanie dotyczące jednej z wątków sprawy jest na końcowym etapie i możliwe jest wkrótce skierowanie aktu oskarżenia. Chodzi o sprawę ks. Michała Olszewskiego i dwóch urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości. W minionym tygodniu wpłynęło poręczenie majątkowe, co umożliwiło wyjście z aresztu tych trzech osób.
Źródło: Prokuratura/WP