ŚwiatJemen: 10 dzieci zginęło w nalocie na północy

Jemen: 10 dzieci zginęło w nalocie na północy

• Lekarze bez Granic: co najmniej 10 dzieci zginęło, a 21 zostało rannych w Jemenie
• Według zbrojnego ruchu Hutich były one ofiarami nalotu na szkołę
• Dokonać go miała koalicję dowodzoną przez Arabię Saudyjską

Jemen: 10 dzieci zginęło w nalocie na północy
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Yahya Arhab

13.08.2016 | aktual.: 13.08.2016 20:28

Do tej tragedii doszło w czasie, gdy jemeński parlament zebrał się po raz pierwszy od dwóch lat, co wzmacnia ruch Hutich i jest wyzwaniem dla popieranego przez Arabię Saudyjską uchodźczego rządu prezydenta Abda ar-Raba Mansura Al-Hadiego.

Rzecznik koalicji nie skomentował ataku, do którego doszło w prowincji Sada w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską.

Wszystkie dzieci, które zginęły lub zostały ranne, miały mniej niż 15 lat.

Wysoki rangą przedstawiciel Hutich Mohamed Abdul Salam, którego główna baza mieści się w Sanie, o nalot oskarżył sunnicką koalicję. Wspiera ona jemeńskie siły rządowe lojalne wobec rządu Abda Rabbuha Mansura Hadiego, starając się wyprzeć ze stolicy szyicki ruch wspierany przez Iran.

Rijad i inni członkowie wojskowej koalicji, w tym głównie saudyjscy sojusznicy wśród krajów Zatoki Perskiej, rozpoczęli naloty w Jemenie w marcu 2015 roku, gdy rebelianci zmusili rząd Hadiego do ucieczki z kraju do Arabii Saudyjskiej.

W wyniku konfliktu zginęło dotychczas co najmniej 6,4 tys. ludzi.

Huti i ich sojusznicy z partii Powszechny Kongres Ludowy (GPC), na której czele stoi obalony w 2011 roku prezydent Ali Abd Allah Salah, od września 2014 roku kontrolują Sanę. W ich rękach są też rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju.

Prezydent Hadi i jego uznawany przez społeczność międzynarodową rząd postrzegają ich jako puczystów, od kiedy zajęli oni Sanę. Ostrzegali Hutich przed próbami legitymizowania władzy za pośrednictwem parlamentu.

W oświadczeniu opublikowanym w państwowej agencji prasowej Saba Hadi uznał sesję parlamentu za nielegalną i ostrzegł, że deputowani, którzy wezmą w niej udział, mogą być traktowani jak przestępcy.

Po ubiegłotygodniowym załamaniu się wspieranych przez ONZ rozmów pokojowych Huti i GPC ogłosiły utworzenie rady, która ma sprawować władzę nad krajem. Zrobiły to wbrew rekomendacjom ONZ.

Źródło artykułu:PAP
arabia saudyjskaszkoładzieci
Zobacz także
Komentarze (13)