PolskaJednoznaczna opinia prof. Biernata. "Drastyczne naruszenie prawa unijnego"

Jednoznaczna opinia prof. Biernata. "Drastyczne naruszenie prawa unijnego"

Prof. Stanisław Biernat, były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, ostrzega przed konsekwencjami ostatniego orzeczenia TK. Stwierdził, że decyzja jest drastycznym naruszeniem prawa unijnego i krokiem w stronę wyjścia z UE.

Prof. Stanisław Biernat
Prof. Stanisław Biernat
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

11.10.2021 20:42

Prof. Stanisław Biernat w TVN24 stwierdził, że decyzja TK to krok, który prowadzi do prawnego wyjścia Polski z Unii Europejskiej. - Był to akt nieprzyjazny w stosunku do UE. (...) Orzeczenie TK - niektórzy kwestionują nazywanie tego orzeczeniem - oddala nas od pełnoprawnego członkostwa w Unii. Jak daleko nas oddala? To jeszcze trudno przewidzieć - podkreślił były wiceprezes Trybunału.

Zobacz także: Weekendowe demonstracje w całej Polsce. Fogiel: ktoś przesadził

Jednoznaczna opinia prof. Biernata

W uzasadnieniu decyzji sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bartłomiej Sochański wskazał, że "jeżeli TSUE nie przestanie kwestionować wyroków TK i podawać w wątpliwość statusu jego sędziów, to Trybunał nie wyklucza, że zbada zgodność z Konstytucją orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości, łącznie z usunięciem ich z polskiego porządku prawnego".

Prof. Stanisław Biernat stwierdził, że "ten fragment ustnego uzasadnienia wyroku jest najbardziej bulwersujący".

- Jest to niezgodne z Konstytucją. TK nie ma bowiem kompetencji do badania wyroków sądowych. A poza tym jest to drastyczne naruszenie prawa unijnego, bo nie jest dopuszczalne, by jakikolwiek sąd państwa członkowskiego eliminował orzeczenia TSUE ze swojego porządku prawnego. To był najbardziej skrajny eksces w wyroku, który - generalnie rzecz biorąc - był jednym wielkim aktem nietrzymania zasad - powiedział w TVN24 były wiceprezes TK.

"Konsekwencje finansowe"

Ekspert ostrzegł, że konsekwencją tego wyroku może być wszczęcie postępowania przeciwko Polsce przez Komisję Europejską.

- To na sto procent oznaczałoby wyrok TSUE, że Polska uchybiła obowiązkom państw członkowskich. Miałoby to też konsekwencje finansowe, biorąc pod uwagę powiązanie wypłacanie funduszy z kwestią praworządności - powiedział prof. Stanisław Biernat.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (266)