Jedna rzeka, dwóch biegaczy. "Zabiegamy o czystą Wisłę!"
Alan i Andy od 30 lipca biegną wzdłuż całej długości rzeki. Podczas biegu mobilizują innych do sprzątania nad Wisłą oraz badają czystość wody. W najbliższy weekend zatrzymają się w Warszawie. Z tej okazji, miasto zorganizowało moc atrakcji.
Dwóch obcokrajowców, którzy pokochali nadwiślańską przyrodę postanowiło zwrócić uwagę na problem śmieci. Alan i Andy od 30 lipca biegną wzdłuż całej długości rzeki. Podczas biegu mobilizują innych do sprzątania nad Wisłą oraz badają czystość wody. W najbliższy weekend zatrzymają się w Warszawie.
Andrew Mossop i Alan Parsons pochodzą z Wielkiej Brytanii, ale mieszkają w Polsce od ponad 8 lat. Obaj biegają, trenują i uprawiają triathlon wraz z klubem Warsaw Tric Club. Realizując swoją pasję chcą zwrócić uwagę na stan Wisły, której brzegi są wspaniałym miejscem treningów.
Panowie zdecydowali się, by przebiec dystans 1047 kilometrów, czyli tyle ile wynosi długość najdłuższej rzeki w Polsce, Wisły. - Mamy szalony pomysł, żeby przebiec drogę wzdłuż całej długości Wisły, czyli od jej źródeł do okolic gdzie wpływa do Bałtyku, czyli do Gdańska. - przekonują Alan i Andy.
Jak sami mówią przyczyny biegu są trzy: po pierwsze to będzie niesamowita przygoda. Po drugie - nad Wisłą jest pięknie, a biegnąc można podziwiać różne oblicza rzeki. I wreszcie po trzecie, ale chyba najważniejsze - nad brzegiem Wisły dużym problemem są śmieci. Na trasie biegu zbierają odpady, wykonują badania wody oraz promują troskę o środowisko. - Krótko mówiąc, zabiegamy o czystą Wisłę! - tłumaczą mężczyźni.
Pobiegnij dla warszawskiej Wisły
W sobotę, 13 sierpnia, biegacze pokonujący trasę od źródeł Wisły, dotrą do Warszawy, gdzie zaplanowali przerwę z atrakcjami. Do ich biegu może przyłączyć się każdy, kto chce towarzyszyć Alanowi i Andy’emu. Zbiórka chętnych, którzy chcą przebiec trasę warszawskiej Wisły, o godz. 14.00 w Wawrze na plaży Romantycznej.
- Z radością włączyliśmy w akcję tych wspaniałych pasjonatów– mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy – Już drugi rok organizujemy kampanię „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”, której celem jest edukacja poruszająca problemy związane z czystością nadwiślańskich terenów. Takie inicjatywy jak Run Wisła doskonale wpisują się w działania, którymi staramy się nakłonić warszawiaków do sprzątania po sobie – dodaje M. Olszewski, który na plaży Wilanów przywita biegaczy.
Piknik na plaży
W niedzielę, 14 sierpnia, Alan i Andy zrobią sobie krótki przystanek, żeby spędzić czas z mieszkańcami stolicy. Będzie to ich 15. dzień biegu, więc to dobra okazja, żeby odpocząć i porozmawiać, ale także wspólnie posprzątać okolicę. Piknik organizowany przez Fundację Rok Rzeki Wisły we współpracy z Fundacją LOTTO Milion Marzeń, rozpocznie się o godz. 10.30, a zakończy ogniskiem o godz. 15.00. na plaży Rusałaka przy moście Śląsko-Dąbrowskim. W ramach zaplanowanych atrakcji jest też trening funkcjonalny z trenerem i pięciokilometrowy bieg.
- Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły. W ten sposób podkreśla się jej wartość i znaczenie. A my chcemy zwrócić uwagę, że od nas samych zależy, czy uda się przywrócić jej dobrą markę - mówi Robert Jankowski, prezes fundacji Rok Rzeki Wisły. Nieoficjalnie wiadomo, że w wydarzeniu udział ma wziąć również sam doktor Wisław Rzeczny. Możecie o nim przeczytać tu: Zaginął Wiesław Rzeczny. Seria dziwnych zdarzeń nad Wisłą [WIDEO]
Czysta Wisła, czyste brzegi
W weekend, 13-14 sierpnia, w ramach wydarzenia MPWiK zbada czystość wody, a warszawscy wodniacy wesprą biegaczy urządzając sprzątanie rzeki i brzegów z łodzi. Dla tych, którzy trzymają kciuki i chcą dopingować biegaczy zostaną zorganizowane plażowe strefy kibica (plaża Saska Kępa, Poniatówka, Rusałka).
Biegaczy w ramach akcji Run Wisła kajakiem będą wspierać kajakarze. Odcinek Dęblin-Warszawa pokonają między 11 – 13 sierpnia. Run Wisła odbywa się w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły i jest współorganizowany wraz z fundacją Rok Rzeki Wisły. Pełne informacje o biegu: http://www.rokwisly.pl/dzialanie/runwisla/.
Źródło: UM Warszawa
* **Przeczytajcie również: Za darmo: projekt "Plażowy" nad Wisłą *