Trwa ładowanie...
d3xq0wp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Jean-Marie Le Pen: szefowa Frontu Narodowego jest skazana na porażkę w wyborach

• Były szef Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pen skrytykował obecną szefową Frontu, swą córkę Marine
• Marine Le Pen ubiega się o fotel prezydenta Francji
• Jej ojciec został wykluczony z FN w 2015 r. po serii antysemickich wypowiedzi
• Teraz krytykuje córkę za prowadzenie polityki, która pozbawia partię tożsamości
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jean-Marie Le Pen
Jean-Marie Le Pen (PAP/EPA, Fot: JEREMY LEMPIN)
d3xq0wp

- Wypowiadam te słowa z całkowitą powagą i z wielkim smutkiem, ale ponieważ ze strony obecnej przewodniczącej FN nie było choćby najmniejszej próby pojednania, to mogę z całą otwartością powiedzieć, że przegra ona w drugiej, a może nawet już w pierwszej turze wyborów prezydenckich - oświadczył.

Jean-Marie Le Pen, który był twórcą i wieloletnim przewodniczącym Frontu Narodowego, został wykluczony z FN w sierpniu ub.r. po serii szokujących wypowiedzi antysemickich. Marine Le Pen, która od 2011 r. kieruje Frontem, chciała w ten sposób zademonstrować, że dąży do usunięcia z programu partii elementów skrajnych.

Stara się też - jak sama podkreśla - zapewnić Frontowi uznane miejsce na scenie politycznej i normalizację jego statusu. Przewodnicząca określa swą strategię jako "działanie wymierzone przeciw demonizacji FN" (de-demonisation). Zdaniem jej ojca, Jean-Marie Le Pena, prowadzi to do rozmycia programu i utraty tożsamości politycznej.

d3xq0wp

W komentarzu do niedzielnej wypowiedzi Jean-Marie Le Pena agencja Reutera pisze, że przepowiednia 87-letniego polityka "może się ziścić, bo w sondażach od dłuższego czasu prowadzi b. premier Alain Juppe wywodzący się z centroprawicowej partii Republikanie, który może odebrać kandydatce FN głosy". Nie zmienia to faktu, że większość zwolenników Frontu popiera kurs obrany przez obecną przewodniczącą.

W przemówieniu pod pomnikiem Dziewicy Orleańskiej, Marine Le Pen, która od czasu porażki w wyborach samorządowych w grudniu, nie zabierała głosu publicznie, zapowiedziała, że będzie "trzymać się jak najdalej od paryskiego bagna" i że skoncentruje się "na kontaktach z wyborcami za pośrednictwem portali społecznościowych".

Tegoroczne uroczystości ku czci Joanny d'Arc, obchodzone przez Front Narodowy już po raz 38., były celebrowane osobno przez dwie grupy FN. Obie - jedna po przewodnictwem Jean-Marie Le Pena, a druga pod przewodnictwem Marine Le Pen - przemaszerowały przez rue de Rivoli pod pomnik Joanny d'Arc, aby uczcić wyzwolenie przez nią w maju 1429 r. Orleanu.

Do 1988 r. uroczystość ta odbywała się zawsze 8 maja, ale od 28 lat Front organizuje swe marsze w dniu Święta Pracy, aby zamanifestować swą obecność podczas pierwszomajowych manifestacji lewicy.

d3xq0wp

Podziel się opinią

Share

d3xq0wp

d3xq0wp
Więcej tematów